421 kg drogë në 2 makina në Fushë Krujë, arrestohet ish-doganieri, në kërkim polici/FOTO

Foto ilustruese

Një efektiv i policisë së Tiranës është shpallur në kërkim si i përfshirë në trafik droge. Ai dyshohet se transportoi drogë përmes makinës së tij. Bëhet fjalë për inspektorin e Komisariatit nr.2 në Tiranë me inicialet S.O.

Në fshatin Thumanë të Fushë Krujës Policia ka gjetur mëngjesin e së premtes dy makina me rreth 421 kg kanabis. Njëra prej makinave ishte në pronësi të efektivit të Policisë, ndërsa automjetin tjetër e drejtonte një 40-vjeçar i identifikuar si Benardo Hamzaj, i cili është arrestuar. Shqiptarja.com ka mësuar se 40-vjeçari ka qenë për disa vite doganier në pikën e kalimit kufitar Kakavijë, ndërsa ka mbajtur edhe detyrën e kryetarit të Forumit Rinor të Partisë Demokratike (FRPD) në Gjirokastër. 

Ndërkohë, uniformat blu nuk kanë mundur dot të arrestojnë kolegun e tyre, S.O, kërkimet për të cilin vijojnë. 


(Ish-doganieri i Kakavijës, Benardo Hamzaj, i arrestuar)

Dyshohet se sasia prej 421 kg kanabis do të shitej tek disa persona të tjerë në Fushë-Krujë. Drejtoria e Standardeve në Policinë e Stetit, ka pezulluar nga puna inspektorin e komisariatit nr.2.

Më datë 20.04.2018 u arrestua në flagrancë shtetasi B.H. 40 vjeç, banues në Gjirokastër. 

Gjithashtu është shpallur në kërkim dhe po punohet për kapjen e shtetasit me iniciale S.O. banues në Tiranë, punonjës policie, pasi më datë 19.04.2018, në fshatin Thumanë, nga kontrolli i ushtruar në dy automjete u gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale 421 kg e 450 gr lëndë narkotike e dyshuar e llojit Marijuanë.

Nga hetimet e kryera dyshohet se shtetasi S.O. është i përfshirë në këtë aktivitet kriminal.

Nga ana jonë është njoftuar Drejtoria e Përgjithshme e Standarteve Profesionale në Policinë e Shtetit, e cila ka bërë pezullimin e menjëhershëm nga detyra dhe nisjen e ecurisë disiplinore për shkelje të rëndë.

Po punohet për gjetjen e tij dhe vënien në dispozicion në kryerje të hetimeve.

Neni 283/2 i Kodit Penal.

Drejtoria Vendore e Policisë Durrës

//Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Rihapet çështja Gërdeci, a mendoni se do të bëhet drejtësi për këtë tragjedi?

Komento

Komente

 • Edi: 20/04/2018 16:49

  Shtet pler te inkriminuar deri ne fyt te gjith policat e korruptuar e me te reziksh se trafikantet jan resik per kombin ton se jan trafikant te veshur me pushtet e te pa prekshem qe paguhen e na taksat tona ky eshte shteti rames dale sa do degjoni akoma o delet e edi rames qe votoni me sy mbyllur partin socialiste po jepjani njeher voten nje partie tjeter apo hidheni posht vetem kriminelve te ps mos ja u jepjni mir na degjeneruan neper bot nuk themi dot jemi shqiptar se ikin te huajt me vrap vetem nga nami keq e nga shteti legen qe na qeveris se dhe brezat riten me frymen e trafikantit e sdo te punoj njeri cohuni o njerez te pakten per femit tuaj se pastaj do jet von

  Përgjigju
 • Fredi: 20/04/2018 13:15

  Alo 112 Policia ka, nevoje per ndihme. Per momentin nuk mund te pergjigjemi se po transportojme hashash! Kjo eshte policia qe na la peshqesh Tahiri. Ka dhe fytyre ai pis te dale e te flase ne Tv, turp!

  Përgjigju
 • diku: 20/04/2018 11:18

  Keshtu po arretisen te gjithe pa lene gjurme. Se jan bosat e tyre qe i mbrojne edhe marrin 30% nga shitja. Te korruptuar nga koka gjer te fundi i kembeve. Shtet koti

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

10 viktima dhe 664 raste të reja nga COVID-19 në 24 orët e fundit! Humb jetën një 36-vjeçar nga Vlora