Ja 83 ish-të përndjekurit, që u kërkohet numri i llogarisë bankare

Ja 83 ish-të përndjekurit, që u kërkohet numri i llogarisë bankare

Llogaria e dorëzuar në ministrinë e Financave dhe Ekonomisë rezulton e mbyllur

Ministria e Financave dhe Ekonomisë ka publikuar dje listën e ish-të përndjekurve politikë, të cilët duhet të dorëzojnë numrin e llogarisë së tyre bankare, në mënyrë që të mund të marrin dëmshpërblimin financiar sipas ligjit përkatës.

Kjo, pasi është konstatuar se nurmat e llogarisë që janë dorëzuar nga personat përfitues rezultojnë se janë të mbyllura dhe pagesa nuk mund të bëhet.=

Dokumentacioni

Të gjithë subjektet përfituese duhet të dërgojnë në strukturën përgjegjëse të Ministrisë së Financave dokumentet e parashikuara në aktet nënligjore. Kur një ish i dënuar politik ose trashëgimtari /trashëgimtarët e ish të dënuarit politik refuzon të dorëzojë dokumentacionin e kërkuar brenda afateve të parashikuara, forma e refuzimit duhet të jetë me shkrim.

Kërkesat
Dokumentacioni që duhet të dërgohen në Ministrinë e Financave janë:
1. Numrat e llogarisë bankare në Lekë për çdo trashëgimtar, ose për personin e autorizuar që ka prokurë të posaçme për tërheqjen e dëmshpërblimit ( dokumenti bankar i vitit 2015).
2. Dokument identiteti (kopje Letërnjoftimi, Pasaportë) të çdo trashëgimtari ose të personit që ka prokurë të posaçme për tërheqjen e dëmshpërblimit. 

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Rusia ndan një të tretën e shpenzimeve për mbrojtjen

Rusia ndan një të tretën e shpenzimeve për mbrojtjen