Japonezi 112- vjeçar merr rekordin Guiness si burri më i vjetër në botë (FOTO)

Chitetsu Watanabe

Chitetsu Watanabe nga Niigata e Japonisë, është konfirmuar zyrtarisht si personi më i vjetër burrë që jeton 112 vite e  344 ditë nga data 12 shkurt 2020.

Për të festuar këtë njoftim, një certifikatë zyrtare e Guiness iu paraqit në një shtëpi pleqsh në Niigata, ku aktualisht ai banon.

Ai lindi më 5 Mars 1907 në Niigata, i pari nga tetë fëmijët e babait të tij Haruzo dhe nënës Miya.

Pas mbarimit të shkollës bujqësore, Chitetsu u bë anëtar i stafit të Dai-Nippon Meiji Sugar dhe u transferua në Tajvan për të ndihmuar në lidhjen e kontratave të plantacionit të kallam sheqerit atje.

Gjatë 18 viteve të tij në Tajvan, Chitetsu u martua me Mitsue dhe katër nga pesë fëmijët e tyre lindën atje.

Ai gjithashtu shërbeu në ushtri drejt fundit të Luftës së Paqësorit në 1944.

Familja e tij

Pas luftës, Chitetsu u kthye në qytetin e tij të lindjes Niigata.

Sipas Yoko Watanabe, gruas së Tetsuo, djalit të parë të Chitetsu, ishte një nga periudhat më të vështira për familjen.

 "Të dy Chitetsu dhe Tetsuo më thanë që të shkosh në vende dhe të ndihmosh me ushqim pasi ishte luftë.

Të kesh jetuar nën ato rrethana me katër fëmijë të vegjël duhet të ketë qenë e vështirë", tha Yoko.

Ai gjithashtu punoi në bonsai e tij deri sa vendosi të jetonte në një shtëpi pleqsh.

Sipas Joko, ai kishte mbi 100 pemë bonsai të rreshtuara!

Ai gjithashtu prezantoi punën e tij në ekspozitat lokale deri në 2007.

Preferon shumë sheqerin në kafe, por meqenëse ai ka humbur dhëmbët, shijon ëmbëlsirat që nuk i duhen shumë përtypje, si puding apo krem.

Chitetsu tha në një intervistë për një gazetë lokale në Janar të vitit 2019 se sekreti i jetëgjatësisë së tij është që të mos zemërohesh dhe të mbash një buzëqeshje në fytyrë.

Tani ai po jeton në një shtëpi pushimi, Chitetsu nuk është aq aktiv sa më parë.

Chitetsu Watanabe, i ri

Sidoqoftë, deri në verën e kaluar, aktiviteti i tij i përditshëm përfshinte ushtrime si pjesë e rehabilitimit, origami, kaligrafi dhe ushtrime matematikore.

Chitetsu është katër vjet më pak nga rekordi për njeriun më të vjetër ndonjëherë, i cili u mbajt nga Jiroemon Kimura, Japoni, i cili lindi në 19 Prill 1897 dhe vdiq në moshën 116 vjeç e 54 ditë, më 12 qershor 2013.

Kane Tanaka, e cila aktualisht është gruaja më e vjetër që jeton, së fundmi festoi ditëlindjen e saj të 117 në janar.

E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A ju duket i drejtë vendimi i BE për të mos hapur kufijtë me Shqiperinë pas 1 korrikut?

Komento

Komente

  • Nippon: 13/02/2020 18:16

    Te urojme edhe 112 vite tjera ne lumturi e gezim e shendet te plote...

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Tamponët për COVID do të kryhen edhe në QSUT