Japoni/ Luga që të bën të ndjesh kripën edhe kur ka pak! Ja si funksionon (VIDEO)

Sipas Anketës Kombëtare të Shëndetit dhe Ushqimit, në Japoni një person i rritur merr mesatarisht 10 gram kripë në ditë. Kjo sasi është dyfishi i sasisë së rekomanduar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.  Ashtu siç dihet konsumimi i tepërt i kripës ndikon në shëndetin tonë.

Për të luftuar këtë fenomen, kompania japoneze Kirin Holdings ka krijuar "Electric Salt", një lugë elektrike e cila, është në gjendje të transmetojë një ndjesi shijesh më të madhe se ajo që është në të vërtetë në ushqim.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Transferta në Conference League, Orges Shehi: Partizani synon kalimin, do ketë ndryshime në emra

Transferta në Conference League, Orges Shehi: Partizani synon kalimin, do ketë ndryshime në emra