Japonia me Kryeministër të ri, merr detyrën Fumio Kishida! Kërcënimet nga Koreja e Veriut sfida e parë

Japonia me Kryeministër të ri, merr detyrën Fumio Kishida! Kërcënimet nga Koreja e Veriut sfida e parë

Fumio Kishida

Fumio Kishida ka marrë zyrtarisht detyrën si kryeministri i ri i Japonisë, duke pasuar Yoshihide Suga i cili dha dorëheqjen pas vetëm një viti në detyrë. Kishida, 64 vjeç, fitoi garën për të udhëhequr Partinë Liberale Demokratike (LDP) në Japoni javën e kaluar. Ai do të përballet me një sërë çështjesh të vështira, duke përfshirë rimëkëmbjen ekonomike pas pandemisë dhe kërcënimet nga Koreja e Veriut.

Ai gjithashtu do të shpresojë të ndihmojë partinë e tij të rimarrë popullaritetin pas humbjes së mbështetjes prej insistimit tw pritjes së Lojërave Olimpike të Tokios.

Lëvizja për të vazhduar me ngjarjen erdhi pavarësisht kundërshtimit masiv publik për shkak të shqetësimeve për një rritje të rasteve të COVID. Suga vendosi të japë dorëheqjen si kryeministër pas një viti në detyrë për shkak të rënies së vlerësimeve të sondazheve të shkaktuara nga trajtimi i pandemisë.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Si u ‘prish’ takimi i kryeministrit me bizneset

Si u ‘prish’ takimi i kryeministrit me bizneset