Jepet pretenca te Krimet e Rënda/ 17 vite burg për Shullazin, 64 vite për të gjithë bandën

TIRANË - Prokuroria e Krimeve të Rënda ka kërkuar 17 vite burg për Emiljano Shullazin dhe 64 vite për të gjithë anëtarët e bandës. Pretenca është përgatitur nga prokurorët Donika Prela, Besnik Muçi, Anton Martini dhe Gent Osmani. Vetë drejtuesja e Prokurorisë së Krimeve të Rënda nuk ka qenë e pranishme në seancë, por është përfaqësuar nga tre prokurorët e tjerë. Krahas Shullazit, më konkretisht për Gilmando Danin prokuroria ka kërkuar 15 vite burg, për Blerim Shullazin 10 vite burg, Endrit Qyqja 11 vite burg si dhe 11 vite burg për Endrit Zelën. Pretenca e Prokurorisë është dhënë në mungesë, pasi asnjë prej anëtarëve të bandës nuk kanë qenë të pranishëm në seancën gjyqësore. Seanca e sotme te Krimet e Rënda është zhvilluar nën masa të rrepta sigurie nga Policia e Shtetit.

Pretenca e Prokurorisë për bandën e Shullazit:

Emiljano Shullazi - 17 vite burg

Gilmando Dani - 15 vite burg 

Blerim Shullazi - 10 vite burg 

Endrit Qyqja - 11 vite burg 

Endrit Zela - 11 vite burg

Në ambientet e Gjykatës së Krimeve të Rënda janë parë edhe përfaqësues të ambasadës gjermane dhe asaj amerikane. Seanca te Krimet e Rënda nisi në orën 09:00, ndërsa të pandehurit u mbrojtën nga avokatët

Një javë më parë Krimet e Rënda shtyn për sot pretencën, për shkak se në seancën gyqësore munguan dy prej avokatëve të të pandehurve. Report Tv ka siguruar pamjet nga Gjykata e Krimeve të Rënda ku vihet re një prezencë e shtuar e forcave të policisë. 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 12:30
Debat në gjyqin e Shullazit, avokatët: Prokurorët s'e kanë lexuar dosjen 10 mijë faqe, policia presion gjyqtarëve

Seanca e Krimeve të Rënda ku u dha pretence për grupin “Shullazi” është shoqëruar me debate mes avokatëve dhe prokurorëve. Pala mbrojtëse e Emiljano Shullazit dhe katër bashkëpunëtorëve të tij pretendoi se prokurorët e rij që morën në dorë çështjen, Donika Prela, Besnik Muçi, Gentjan Osmani dhe Anton Martini, nuk e kanë lexuar dosjen prej 10 mijë faqesh. Ata kontestojnë edhe emrin e Donika Prelës e cila mori në dorë dosjen pas refuzimit që i bënë 10 prokurorë të tjerë. 

Avokatët lexuan një deklaratë brenda në sallën e gjyqit, ku pretendojnë gjithashtu se gjyqtarëve po u bëhet presion duke rrethuar Gjykatën me forca policore.

Po u bëhet presion gjyqtarëve me rrethimin e policisë. Grupi Shullazi po shpallet fajtor pa u dhënë ende vendimi. Prokurorëve u duheshin 14 ditë për të lexuar 10 mijë faqe nga dosja, ata i kanë lexuar për 3 ditë... Donika Prela u vendos në mënyrë te paligjshme, sot zgjodhi të ikte me pushime jashtë shtetit.

Avokatët mbrojtës të bandës Shullazi

Deklarata
/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Hyqmeti: 03/10/2018 02:41

  SHULLAZIN sikur e ka denancuar i pari sali berisha pok rendesi ka Po i sygjerojme SHULLAZIT qe te ri edukohet ne burg duke lexuar veprat e shokut Enver mbi formimin cilesore te NJERIUT me botkoptim socialist JO SOCIALIZMIT ALLA RAMSHE SE ESHTE SOCIALIZEM ME BAZE KRIMIN

  Përgjigju
 • Andrea: 03/10/2018 02:35

  Prekororia ka dhen denimet nominale te neneve penale qe i perkasin kesaj bande per veprat kriminale qe ka kryer. Keta jan perserites,i çuditshem ky vendim per kaq vite burg! Si jurist mendoj qe me te vertet ne teresi drejtesia e tanishme ka filluar te hedh shtat.

  Përgjigju
 • Fredi PithRobi: 02/10/2018 14:51

  Iku edhe BANDA me e RRezikshme KRRIMINALE e PD DROGËS ! Këta BANDITË i kanë prishur Mitingun Partisë Socialiste dhe Edi Ramës në 2013 ! Fredi është një RRJEPACUK që fle nën DHE si URITHI

  Përgjigju
 • Shum Paku: 02/10/2018 13:39

  Po oshte gjynof qe dënohen kaq pak. Presjon i pa par i bandës Shullazit ndaj prekuroreve. Por seshpejti do dal dhe vrasja e Enver Stafuges. Këtë vrasje dihet që e beri banda e shullazit. Në burg u kalbsh. Ke mar disa jet njerzish o fundrrina dhe plehra e këtij vendi.

  Përgjigju
 • Erik: 02/10/2018 13:23

  Te pakten ata qe sulmuan kryeprokuroren 10 dite me pare sot duhet te ulin koken dhe ta qepin halene duke filluar nga politikanet bastarde te PD-LSI-se.

  Përgjigju
 • Fredi: 02/10/2018 13:22

  Sales i ha m.... edi se e var sala per koqesh e di Edi ja ka frigen e shullazi ka qen shok klase me tahirin e deputet e ka be shullazi tahirin ta dini e ja futen tahirit e ja futen dhe ktij me demtu tahirin o popull budall si skuptoni gje

  Përgjigju
 • Fredi ZORRËTHARI: 02/10/2018 13:05

  IKËN PËR LESH BUBI EDHE BANDA MË E RRËZIKSHME E PD KRIMIT QË KËRCËNONIN NJERËZ DHE VININ GJOBA! KËTA KRIMINELË KANË PËRFAQËSUAR PD DHE LSI PËR TË PAKTËN 15 VITET E FUNDIT . RROFTË USA DHE AMBASADA AMERIKANE

  Përgjigju
  • Fredi: 02/10/2018 14:03

   Faik zorrëlecka, pabuks kokpalarë!

  • Faiku: 02/10/2018 13:38

   Po po Xoni ju genjen mendja. Iken Imamet u harruan ne burg, po keshtu dhe ky do harrohet shpejt. Nuk ka Apel qe ja ul denimin ketij sa te jene amerikanet nga prapa. Ik beji pazarin tani o dyqindleksh. Ju dhemb e verteta, ju djeg por skeni cte beni do e hani.

  • Faiku: 02/10/2018 13:28

   Kete denim e kam thene shume kohe me pare, por ju degjoni gazetaret. Goditje spektakolare e drejtesise me mbeshtetjen amerikane. Tani duhet te filloje hetimi pasuror dhe sekuestrimi i pronave te paligjshme te kesaj bande te fundosur. Nderkohe qe po zhvillohen hetime edhe per vrasjet qe shume shpejt do kokludojne ne prova konkrete. Nuk kane per ta pare me driten e diellit o Loshi qe ke humbur. Ose je fshehur ose je kapur dhe kush e di cfare emri ke more kermill. Sa per djenine tuaj kjo bande mbeshtetej nga PD-ja para 2013, tentoi ta rekrutonte LSI-ja por kuroren e mbretit ne boten e krimit ja vuri Rilindja. Te gjithe ne tirane i dine ldhjet e Shullazit me Saje Qorrin, ne kombinat i kane pare bashke ne nje makine. As Lani i Ishes nuk ishte sot gjate pretences o Loshi? Mos po e le ne balte mikun e tij tani, apo i ka hyre frika se mos e bejne kullese per makarona si tek lokali i Pirro Manit.

  • xoni: 02/10/2018 13:27

   Ha ha 17 vjet ne apel 7 per sjellje te mire 3 dhe per asye shendetsore jashte per zgjedhje dhe ti Fredi shiko punen se nuk jane per ty keto pune se ngele ketu ik bej ndonje leke parazit.

 • Populli: 02/10/2018 12:55

  Banda e PD-LSI

  Përgjigju
 • Sonila: 02/10/2018 12:18

  Është Banda e PD KRIMIT! Do marin ndeshkimin e merituar dhe do dalin nga BURGU , kur te shkojnë ne moshen e Plakut te Rrjedhur Petrit HAJDUT Vasili

  Përgjigju
 • Diktatori: 02/10/2018 12:14

  Kta politikaner dyhen varur per mbrojtjet qe i japin ketyre

  Përgjigju
 • Saikeq tahiri: 02/10/2018 10:48

  Boll me teater.ose denojeni maksimalisht ose lirojeni.perrallat qe i dhimbte b*tha avokatit apo prokurori kishte gjyshen me temperature e bejne drejtesine te duket karnavale.ndajeni mendjen se na i shpifet.

  Përgjigju
  • bledi 1: 02/10/2018 12:19

   ore ate po bejne me kete bande. edhe me badat me te medha PD edhe LSI ke durim

 • Sondazhi i ditës:

  Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Mbi 900 pelegrinë të vdekur nga vapa gjatë Haxhit në Mekë

Mbi 900 pelegrinë të vdekur nga vapa gjatë Haxhit në Mekë