Josep Borrell: Kina nuk mund të ndërmjetësojë mes Ukrainës dhe Rusisë, pasi nuk dallon agresorin nga viktima

Josep Borrell: Kina nuk mund të ndërmjetësojë mes Ukrainës dhe Rusisë, pasi nuk dallon agresorin nga viktima

Josep Borrell

1679413198_49448596605.jpg

Shefi i diplomacisë së BE-së Josep Borrell, iu përgjigj thirrjes së bërë nga kryeministri spanjoll Pedro Sánchez, i cili i kërkoi udhëheqësit kinez Xi Jinping të diskutonte formulën e paqes të propozuar nga Kievi drejtpërdrejt me Presidentin ukrainas.

Nisur nga kjo kryediplomati Borrell tha se Kina nuk mund të ndërmjetësojë mes Ukrainës dhe Rusisë, madje as nuk është në gjendje të mundësojë një marrveshje mes dy vendet sepse sipas tij Kina nuk bën dallim midis agresorit dhe viktimës.

Më tej ai tha se Kina duhet të përdorë ndikimin e saj mbi Rusinë për të bërë presion për paqe.

Borrell i tha një paneli në Madrid se plani i Zelenskyy ishte i vetmi në tryezë. Ajo do të shohë Ukrainën të rikthehet në kufijtë e saj të para vitit 2014, përpara se Rusia të aneksonte Krimenë.

Pekini paraqiti planin e tij të paqes muajin e kaluar dhe bëri thirrje për një armëpushim, por SHBA e sheh çdo armëpushim si një mundësi për Rusinë që të rigrupojë trupat e saj.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Rusia në krye të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, Kievi: Turp, goditje e rregullave ndërkombëtare! Zelensky: Lideri kinez po heziton, pres përgjigje për bisedimet me të


K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj