Kancelari gjerman Olaf Scholz propozon projektin mbi rritjen e pagës minimale me 12 euro në orë: Çështje respekti

Kancelari gjerman Olaf Scholz

Kancelari gjerman Olaf Scholz

BERLIN- Kancelari gjerman Olaf Scholz tha të shtunën se socialdemokratët e tij (SPD) po e shtyjnë përpara premtimin e tyre zgjedhor për të rritur pagën minimale kombëtare në 12 euro në orë, pasi ishte e rëndësishme të tregohej respekt për disnivelet ekonomike.

Ministri socialdemokrat i punës Hubertus Heil paraqiti një projektligj të premten që propozon rritjen e nivelit të pagave nga 9.82 euro aktuale nga tetori e tutje.

"Për mua, rritja e pagës minimale në 12 euro është një nga projektet tona më të rëndësishme legjislative dhe është një çështje e respektit për arritjet e punonjësve. Më vjen mirë që është në rrugën e duhur tani!", tha Scholz në Twitter.

Ministria e Punës vlerëson se më shumë se 6 milionë njerëz në të gjithë vendin do të përfitojnë nga masa dhe se rritja do t'u kushtojë punëdhënësve rreth 1.6 miliardë euro në tetor-dhjetor. Heil i tha Reuters të premten se ai priste që ndryshimi të përfitonte veçanërisht punonjësit në Gjermaninë lindore dhe gratë që punojnë në sektorin e kujdesit dhe shërbime të tjera ku pagat janë tradicionalisht shumë të ulëta.

Ministria e Punës dërgoi rreth propozimin e saj departamenteve të tjera të premten, me socialdemokratët që presin që partnerët e tyre të vegjël të koalicionit Demokratët e Lirë dhe Të Gjelbrit të mbështesin projektligjin siç u ra dakord në bisedimet e koalicionit vitin e kaluar. Kabineti ka të ngjarë të miratojë projektligjin në shkurt dhe parlamenti pritet të miratojë pagën minimale më të lartë përpara pushimeve verore.

Shoqatat e punëdhënësve kanë thënë se rritja me më shumë se 20% ishte shumë e lartë dhe paralajmëruan se mund ta kundërshtojnë masën në gjykatë. Scholz dhe Heil të dy kanë kundërshtuar pohimet se një pagë minimale më e lartë mund të çojë në shkurtime të vendeve të punës. Kompanitë gjermane tashmë po vuajnë mungesa akute të fuqisë punëtore në shumë sektorë të ekonomisë, kështu që pagat më të larta shihen gjithashtu si një mënyrë për të tërhequr më shumë punëtorë të huaj.

Banka qendrore e Bundesbank ka paralajmëruar se plani i qeverisë mund të rrisë pagat në të gjithë bordin dhe të rrisë presionet e përgjithshme të çmimeve në një kohë të inflacionit tashmë të lartë në ekonominë më të madhe të Evropës.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • redi: 23/01/2022 15:16

    Sholz eshte financier i zoti, prandaj beri kete levizje ne rritjen e pages se punonjesve ,e cila do rrise konsumin dhe per rrjedhoj fuqizohet ekonomia.Dihen fitime e kompanive gjermane sa jane, dhe kjo levizje nuk ndikon per te keq te tyre

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se Presidenti i ri do të jetë një prej emrave të propozuar nga opozita?×

Lajmi i fundit

John

10 mln euro grante për Start Up-et për sipërmarrësit e rinj, ministrja Bilali në ‘Pa Protokoll’: Aplikimet të hapura që nga 16 maji, ja 3 kategoritë që përfitojnë