U kap me 380.000 € cash dhe përgjime për korrupsion, Apeli i GJKKO liron mjekun Edvin Prifti, gjyqtarja Enklejda Hoxha mbetet në burg

Pas 17 ditëve kardiologu Edvin Prifti ka lënë qelitë e paraburgimit pasi Apeli i Krimeve të Rënda ka hequr arrestin ndaj tij, ndërsa s’do të ketë mundësi të ushtrojë funskionin e mjekut.

Masa e Priftit është ndryshuar në Apelin e Gjykatës së Posaçme pas kërkesës së bërë nga avokati mbrotjës. Ndërsa gjyqtarja Enkeleida Hoxha, avokati Aldo Tabaku dhe 8 të arrestuarit e tjerë për korrupsion në sistemin e drejtësisë dhe mjekësisë janë lënë në burg.

Prokuroria Altin Dumani ka paralajmëruar ankim të vendimit duke ju drejtuar gjykatës së lartë me rekurs, ndërsa Prifti do të lërë qelinë pasditen e kësaj të martë. Ai u arrestua më 15 shkurt në sallën e gjyqit pasi fillimisht kishte një masë pezullim nga detyra, por në banesë dhe çantën e shpinës ju gjetën afro 380 mijë euro.

Ndaj tij prokuroria ka shtuar akuzën e korrupsionit, pastrimit të parave dhe evazionit fiskal por provat e SPAK s’kanë bindur apelin ta lërë në qeli. Vetë kardiologu Prifti arrestimin e tij e cilësoi pak para se ti viheshin prangat në sallën e gjyqit sit ë motivuar politikisht.

Paratë e sekuestruara doktorit kanë kaluar në favor të SPAK deri në përfundim të këtij hetimi, ndërsa ai dhe mbrojtja pretendojnë se janë para që vijnë nga shitja e një pronë ku doktori dhe bashkëshortja e tij janë bashkëpronar.

Enkelejda Hoxha

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 16:07
U kap me 380 mijë euro në shtëpi dhe doli në përgjime për korrupsion, Apeli lë të lirë mjekun Edvin Prifti

Gjykata e Apelit ka lënë të lirë shefin e kardiokirurgji-së në QSUT, Edvin Prifti. Në fuqi mbetet vetëm masa e pezullimit nga detyra e mjekut.

Mësohet se Apeli ka lënë në fuqi 'arrestin me burg' për gjyqtaren Enkelejda Hoxha dhe avokatin Aldo Tabakun. Sakaq Apeli ka lënë në fuqi arrestin me burg edhe për Manuela Mallkuçin dhe 7 të pandehurit e tjerë.

B.K./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A do të shkoni të votoni në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit?

Komento

Komente

 • Iris: 03/03/2021 00:07

  Doktorit iu hoq licensa per ushtrimin e profesionit.A mund te gjeni info. per sa kohe ja hoqen, pergjithemone,apo perkohesisht ?

  Përgjigju
 • SPAKU: 02/03/2021 23:35

  Se mos ben vaki paguani ndonje 5 mije leksh gjekundi se iu keputi SPAKU!

  Përgjigju
 • Ola: 02/03/2021 21:38

  Kjo esht drejtesia e re...ky kriminel duhet var ne litar e kto e lirojn...shtet i kalbur

  Përgjigju
 • Zamiri: 02/03/2021 19:53

  Kjo te kujton nje ngjarje ndodhur ne nje gjykate vite me pare per vleresim mase arresti. Prokurori kerkoi arrest me burg per dy te arrestuar: njeri qe kishte nje ngarkese me arme per ti trafikuar, dhe nje tjeter, nje fshatar qe kishte vjedhur nje gomar. Dhe gjyqtari la ne burg hajdutin e gomarit dhe ne arrest shtepie trafikantin!!! Edhe kjo puna e doktorit.

  Përgjigju
 • Vicidoli: 02/03/2021 19:26

  Ne burg te shkoj Edvin Mafia qe burgos te varferit mjeket. Te cohemi ta shporrim duhet revolucion. Birisha i duhur i paster ka vu drejtesite ndershme

  Përgjigju
 • Erisa: 02/03/2021 19:13

  Po kush mendoji me vwrtete qe ngel brenda ky me aq lek sa ju gjenden? Te lutem.. se na e keni pwshtire kte vend o poli i drejtesise.o “era e re” e drejtesise qe gjynahet e juaja i henkshit ne varr.Na flliqet vwndin tone s kemi cfare u mesojme femijeve nga Shqiperia e pazareve dhe krimineleve

  Përgjigju
  • Ilir: 02/03/2021 20:01

   E vertete! Prandaj duan te ikim shqiptaret, nuk ja dilet ketu me kete palo drejtesi TURPI!

 • Taipi: 02/03/2021 18:21

  O qena te drejtesise... bravo

  Përgjigju
 • AltinTop: 02/03/2021 18:16

  Nuk mjafton drejtesi e re...por duhet jene dhe profesioniste anetaret e drejtesise. Prandaj ne kete mes del fitimtar avokati i te akuzuarit sepse ka mungese profesionizmi nga pala e akuzes.

  Përgjigju
  • Mos more: 02/03/2021 23:48

   Seriozisht e ke ti qe eshte me i zoti Ligori i Shegushes? Ai qe dha doreheqjen perpara se te kalonte Vetingun dhe beri ate palo marreveshje me vrasesin e ish komisar Cukut???? A e di qe dosja per ekstradim te Jambellit dhe atij tjetrit vajti e sabotuar ne Greqi dhe per kete shkak nuk u realizua ekstradimi?? Ky ish prokuroreshte i zoti per pazare dhe per badhkepunim me krimin.

 • Tonino: 02/03/2021 17:59

  Bravo Drejtesia Bravo Gjykate e degjeneruar Ska mundesi te jepet ky vendim o plera!

  Përgjigju
 • tir..: 02/03/2021 17:42

  U lirua mafia me bluz te bardhe bravo drejtesia qe vetem drejtesi nuk eshte

  Përgjigju
 • Mjeku: 02/03/2021 17:41

  Te na rroje apeli i krimeve te renda dhe drejtesja e re. Te na rrojne anal -istet qe i dolen ne krah. Me ne fund krimineli liberal demokrat e la qeline e ftohte ku e kishte vendin. Tani do i operoje ne kuzhinen e shtepise pacientet dhe parate e gjakut do i marre ne dhomen e gjumit. Ne nje vend ku pandeshkueshmeria eshte therese deri ne marrjen e jetes, krimi nuk trembet dhe ndalet kurre. Kete vend e ka marre lumi dhe deti bashke. Rama mos guxoje me te thote qe drejtesia e re po funksionon. Boll i dha shpresa boshe ketij populli se eshte gjynah. Presin njerezit te arestohet Meta & Berishet e Malltezet pupupu pu.

  Përgjigju
 • Ligji: 02/03/2021 17:40

  Bravo drejtesia. Bravo. Keshtu ecet perpara. Ja si merret mesim se cfare duhet te beje njeriu ne jete. Rrofsh o shtet

  Përgjigju
 • USA: 02/03/2021 17:23

  Tuuuurp tuurp tuuurp! Nje deshtim spektakolari drejtesiee se re! Harrojeni o njerez, kuurre sdo kete drejtesi ne ate vend! Ne burg futen vetem njerzit qe skane para te paguajne! Ska me asnje shores! Spaku deshtoj!

  Përgjigju
 • hahahah: 02/03/2021 17:19

  shpetoi zagari..shtet leshi

  Përgjigju
 • holta: 02/03/2021 17:13

  Vazhdon kurrupsioni i ndyre ne drejtesi, kjo gjyqetare eshte nje hajdute e ndyre.

  Përgjigju
 • Daku: 02/03/2021 17:10

  Eheee kjo qenka drejtesia e re

  Përgjigju
 • vlora: 02/03/2021 17:09

  Cberi me shume gjyqtarja se mjeku qe u diferencua?Te dy ripnin qytetaret per tu dhene sherbim.Mendo a jane ne gjendje keta gjyqtare te gjykojne presidentin apo Saliun qe i kane punuar qindin ketij populli?Kure.Keta gjyqtare jane te tredhur.O faqezinj ky mjeku po mos ti jepje leket nuk te hidhte syte.Patet rastin te jepnit nje mesazh per te gjithe shoket e ketij mjeku.Tani qe e nxoret i regullon letrat aq mire sa do kerkoj dhe aq miliona per prishje imazhi ,humbje oreksi,pagjumesi etj Film i pare te Fullani Beni sehir

  Përgjigju
 • Tirona: 02/03/2021 17:05

  Liruan nje kriminel i veshur nen petkun e bluzes se bardhe i cili eshte me i rrezikshem se gjyqtarja e cila me duket vendimet i ka mare nen kercenimet per ta zhdukur si ate dhe familjen e saj, ndersa ky kriminel me bluze te bardhe te gjitha veprimet e korrupsionit i ka bere me vetedije dhe eshte pasuruar duke mare edhe jete njerezish, ceshtja e ketij palo mjeku nuk ka per tu mbyllur ajo do te vazhdoje ne nje shkalle me te larte, ndersa gjyqtaret e apelit qe kane dhene kete vendim me duket se nuk paskan dale akoma ne veting dhe po mundohen te KCK dhe pastaj te japin doreheqjen. Pasuria e tij e qindramijra Eurosh e gjetur ne shtepi jashte sistemit bankar dhe nuk i dihet se nga kane ardhur e sekuestruar nuk duhet ti kthehej, ashtu sic nuk i kthet nevojtareve ai 10 mije euroshi kur ja sekuestrojne ne dogane se nuk i kane deklaruar.

  Përgjigju
 • Noteri i doktorit Prifti: 02/03/2021 16:53

  Helbete,edhe ne Apel ka akoma gjyqtare qe u vjen keq te mbajne ne burg te korruptuar me shuma kaq te medha te marra nga xhepat e shqiptareve dhe qe e pranojne lekun larg pranise se kamerave!Avash avash do pastrohen dhe ata dhe keto vendime "te buta" te rishikohen!

  Përgjigju
  • Xha Pilua: 02/03/2021 20:28

   E kane kaluar vetingun ata or shoq dhe pa u ankimuar vendimi i konfirmimit, jane te Partise

 • Sunit barbare: 02/03/2021 16:48

  Hahahaha huhuhuhuhuhu hehehehehe reforma ne drejtesi,imagjinoni Liken dhe politiqenet e tjere kto skane guxim ti afrohen

  Përgjigju
 • sapa: 02/03/2021 16:40

  Edhe kjo deljashte edhe te tjeret qe do vijne pas tyre!

  Përgjigju
 • Beni: 02/03/2021 16:33

  Me kriminel se gjyqtarja eshte doktori i cili vret njerezit me doren e tij kur nuk i japin para per tu operuar

  Përgjigju
 • Miku: 02/03/2021 16:22

  I jepni dhe demshperblim per prishje imazhi.. Nuk behet me ai vend me drejtesi te qelbur

  Përgjigju
  • KB vlore: 02/03/2021 17:19

   Poshtersi! Mjeku hajdut qe po si dhe leket te le te vdesesh. Ky eshte kriminel me i madh se kriminelet ordiner. Gjyqtar plehra keta qe lirijne kriminelet . Fusni brenda gjyqtarin!×

Lajmi i fundit

John

Rang kombëtar/ 1 javë para 25 prillit, shqiptarët i japin PS-së mandatin e tretë! Asnjë ndryshim këto 11 ditë për 3 partitë e mëdha