Komisioni Hetimor për 25 prillin, PS dhe PD debate për miratimin e rregullores, shtyhet me 20 tetor! Në të njëjtën datë edhe zgjedhja e Sekretarit

Mes debatesh, në Komisionin Hetimor për zgjedhjet e 25 prillit u vendos që rregullorja të miratohet në mbledhjen e radhës të Komisionit, përcaktuar më 20 tetor, kur do të bëhet edhe emërimi i Sekretarit. Për PS-në, drafti i paraqitur nga kreu i këtij komisioni, Enkelejd Alibeaj për rregulloren e Komisionit kishte nevojë për ndërhyrje dhe ndryshime që duheshin bërë dhe nuk mund të miratohej sot, por sipas tyre kjo nuk përbënte problem për zgjedhjen e Sekretarit në mbledhjen e sotme.

"Duhej të ishte bërë një konsultim më mi mirë. Ne mund të bëjmë një mbledhje të shpejtë për rregulloren , por duam një kohë në dispozicion. Ka modele për rregulloren, por nuk ka standard. Nuk na pengon kjo për të zgjedhur sekretarin. Nuk na ndalon rregullorja për të zgjedhur sekretarin", u shpreh Petro Koçi.

Por nga ana tjetër, Alibeaj u shpreh se nuk mund të zgjidhet Sekretari pa miratuar rregulloren, pasi në rregullore do të përcaktohen mënyrat si do të zgjidhet dhe si do të emërohet sekretari. Për këtë arsye ai propozoi që maxhoranca dhe opozita të zgjedhin nga një përfaqësues për të diskutuar ndryshimet që duhet të bëhen në draftin e rregullores, të cilët do të kenë 2 ditë kohë për të diskutuar. Propozimi i tij mori miratimin e Komisionir, ku përfaqësues i PD u caktua Ervin Salinai ndërsa nga PS do të jetë Nasip Naço.


Lajmi kryesor:

Konstituohet Komisioni Hetimor për 25 prillin, raporti final në 12 janar 2022! Kërkesë për informacion në 19 institucione, Rama dhe 21 zyrtarë të tjerë do thirren dëshmitarë! Lista


J.SH./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush pas zhvillimit të dy Kuvendeve PD do të jetë?×

Lajmi i fundit

John

SHBA do të shtyjë Gjermaninë që të ndalojë Nord Stream 2 nëse Rusia sulmon Ukrainën