Komisioni i Posaçëm/ Gjiknuri i përgjigjet Metës nga Vlora: Anti-kombëtare akuzat e 'Dick Marty', presidenti flet si dikush që synon kryeopozitarin

I pranishëm në ceremoninë e 76 vjetorit të Çlirimit të Shqipërisë, deputeti i PS Damian Gjiknuri, pasi vlerësoi 29 nëntorin si ditën e sakrificave të mëdha të popullit shqiptar për liri, reagoi edhe për prononcimin e presidentit Ilir Meta një ditë më parë nga Vlora, i cili tha se ngritja e komisionit hetimor per raportin e 'Dik Marty' është tradhti kombëtare.

Nga varrezat e dëshnorëve në Vlorë, Gjiknuri u shpreh se ajo që ka qenë antikombëtare janë akuzat qe ka ngritur 'Dick Marty' për sakriciat e popullit të Kosovës, ndërsa shtoi se sipas tij Meta flet si dikush që synon të bëhet kryetar opozite.

"Besoj se po ka gjë anti kombëtarë është akuza që ka ngritur Dik Marty për sakrificat e popullit shqiptar të Kosovës, mendoj qe ata qe jane te paster dhe skanë gjë të fshehin nuk kanë pse të shqetësohen për çfarë do të bëjë komisioni hetimor. Kështu që deklaratat e Metës duhen marrë në kontekstin politik. Ka kohë që presidenti Meta nuk flet me si president por si dikush që synon të bëhet ktyetar i opozitës", th Gjinkuri.

Meta dje nga Vlora tha se Komisioni për 'Dick Marty' nuk i shërben Shqipërisë dhe as Kosovës, duke shtuar se aktakuzat ndaj UÇK-së, janë të motivuara nga Serbia.

Me 83 vota pro, 10 kundër dhe 10 abstenim, Kuvendi ka miratuar ngritjen e Komisionit të Posaçëm për pretendimet në raportin e Dick Marty për luftën në Kosovë, që implikonte UÇK-në, pas një kërkese të bërë nga një grup deputetësh të PS.

Be.K./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të rikthehen studentët në auditore dhe t'i jepet fund mësimit online?

Komento

Komente

 • RAQI TAQI: 30/11/2020 08:20

  O AKREP MORE FSHATAR PO PSE MOR BUREC FLET PA KULTUR O ZHURDULL. TI NUK JE BURR I VËRTET SE NJË BURR I MIR KUR S'OFENDON. PO MEQË TI THUA KTO FJAL HAJDE E MUN NA E HA NEVE KOMENTUSVE. SE TI THUA QË KRITIKON PO SUMËN PSE E FËRKON. E MOS E KRUAJ SHUM SE TË DEL SHKUM O AKREPI PËR LUM.

  Përgjigju
 • Akrepi: 29/11/2020 16:17

  Jam munduar te bej kritika per te gjith ata qenie te gjalla me fytyre majmuni , por ju sigurisht si majmun qe jeni , ashtu dhe do silleni . Une , e vetma gje qe mund tju them , dhe ju , qe shkruani dhe botoni , ndoshta do kuptoni , eshte .. Te me heni mune dhe harram ta keni , sepse nuk ja vleni asa per kaq .

  Përgjigju
 • O tej: 29/11/2020 14:23

  O Metmuti hajduti.

  Përgjigju
 • BABULI TA NGULI: 29/11/2020 14:08

  O AKREPI KANALEVE TË UJRAVE TË ZEZA PO SHKO MOR BUREC E KOMENTO NË KOSOV ÇPUN KE TI ME SHQIPRIN. NJËHER E VË PSEUDONIMIN EMIGRANTI NJËHER KONJAK METILIK PO HIK O HIPOLIT KOMENTO NË KOSOV ATY KU JETO.

  Përgjigju
 • Akrepi: 29/11/2020 13:02

  Politika shqiptare ka mbi 100 vjet qe ska asnje marrveshie midis tyre . Lufta e vazhdushme , pa asnje kompromis , ka perkeqesuar gjendien politike , ekonomike , sociale dhe shoqerore , per Shqiperine dhe shqipetaret . Gjithe ky shkaterrim , behet vetem per perfitime , te nje pakice , politike . Pamvaresisht se qeverisia e vendit eshte bere nga 8 vjet secila , sigurisht ne demokraci ,--nese do ta quajm keshtu -- , asnje permiresim te dukshem nukse duket ne horizont . Politikanet , pra qeveritaret , shprehen pa pushim se kane bere me te miren e mundeshme ; dhe se Shqiperia eshte ne drejtimin e duhur , se bashku me gjithe politiken . Po nese eshte keshtu , ku jane perparimet ??!!.. Nese zoterinjte e kane fjalen per ca pallate e vila te politikaneve dhe krimit ne pergjithesi , dakort , por populli i thjesht , pa pune , pa nje rroge dhe pensione te miaftushme , pa ndihme sociale , pa sigurine e jetes dhe ekonomine --ate qe kane , nese kane -- ; A nuk duhet bertitur , dhe jo thjesht ankuar !!??.. Sa per komisionet hetimore , jane vetem pune dhe detyra te politikes ; Kurse ne nukse na hyjne ne pune fare , pra fare !.

  Përgjigju
 • TA RRRAS LALA: 29/11/2020 12:34

  ILIR META E VËRTETA HAJDUT ME BLLOK NË DOR E KY HOR NA BËN TEROR. KY MENDON SE POPULLI SHQIPTAR ËSHTË IDJOT SI KY MUT META. PËRGJIGJEN DO TA MARĒSH O PLER META ME 25 PRILL O VILL. SE TI JE DHE TRIMI RALL O ILIRI PALL.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Fotolajm/ E rrallë, zbardhet nga dëbora shkretëtira e Saharasë! Temperaturat zbresin deri në -2 gradë celsius