Koronavirusi pasoja të rënda në ekonominë kineze, Banka Popullore e Kinës ul normën e huadhënies

Përballja me koronavirusin i ka kushtuar shtrenjtë ekonomisë kineze. Mirëpo, për të ulur humbjet dhe rimëkëmbjen e ekonomisë duke evituar kështu dëmet afatgjata, vendi ka ulur normën kryesore të huadhënies.

Banka Popullore Kineze uli normën e saj të kredisë një vjeçare (LPR) në 4.05% nga 4.15%. Ajo gjithashtu uli normën e saj pesë-vjeçare në 4.75% nga 4.8%.

LPR, e cila bankat ngarkon klientët e korporatave për huat e reja, është një risi e sjellë në ekonominë kineze  nga muaji gusht i vitit të kaluar. Biznesi kinez ka pësuar një dëmtim të konsiderueshëm për shkak të problemeve me koronavirusin, çka ka sjell ngadalësim të  ekonomisë.

Sipas analistëve të Capital Ekonomik koronavirusi ka filluar të kthehet në një barrë të rëndë për punësimin “dhe se ulja e normave vetëm do të sigurojë lehtësim të kufizuar për miliona firma të vogla private që vuajnë më shumë nga epidemia dhe shërbehen dobët nga bankat zyrtare," theksojnë analistët.

Disa analistë dhe media të drejtuara nga shteti kanë thënë tashmë se rreziku i koronavirusit mund t'i kushtojë ekonomisë kineze disa përqind të rritjes. Në terma dollari, ajo mund të humbasë më shumë se 60 miliardë dollarë.

b.l./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    "Lufta" ndaj COVID-19/ A mendoni se duhet të bëhen më shumë testime?

Komento