Kosova bllokon 8 autobusë me pasagjerë nga Shqipëria në doganën e Morinës, ndërhyn Ministria shqiptare

8 autobusë të linjës Bajram Curri- Kosovë- Tiranë nuk janë lejuar nga autoritetet e doganës së Kosovës që ta kalojnë pikën doganore të Morinës, duke qëndruar të bllokuar në kufi për më shumë se pesë orë. Pasagjerët, në mesin e tyre dhe fëmijë , kanë pritur me orë të tëra në diell dhe temperatura të larta për të kaluar në Morinë.

Sipas Rifat Hajdinit, kryetar i Shoqatës së Transportit Publik të linjave Bajram Curri- Kosovë-Tiranë, autobusët janë bllokuar për shkak të një urdhri të Ministrisë së Transportit të Kosovës, pasi sipas kësaj ministrie autobusët nuk plotësojnë kushtet teknike. Hajdini shprehet se nuk janë lajmëruar për këtë urdhër të ri ndërsa u bënë apel dy qeverive për zgjidhjen e situatës.

Në një reagim,Ministria e Infrastrukturës dhe Transportit ka bërë të ditur se ka lejuar qarkullimin e autobusëve, transit përmes Kosovës, të ndaluar në pikën kufitare Morinë, të shtunën. Ky vendim vjen pas kërkesës së Ministrisë së Infrastrukturës së Shqipërisë, përmes ambasadës së tyre në Kosovë.

“Me qëllim të evitimit të problemeve që mund t’u shkaktohen qytetarëve, të cilët e kanë më të lehtë të udhëtojnë përmes Kosovës, nga Tirana për në Bajram Curr dhe anasjelltas, MIT ka pezulluar vendimin për ndalim të dy operatorëve nga Shqipëria, deri të mërkurën. Ne presim nga autoritetet e Shqipërisë, por edhe nga këto kompani, që t’i përmbahen lejes së tyre vetëm për udhëtim transit nëpër Kosovë, dhe jo ndalesë nëpër stacione për të marrë udhëtarë”, thuhet në njoftimin e MIT-së.

Më tej u tha se për këto shkelje të vazhdueshme, janë pranuar ankesa nga operatorët vendas, të cilëve u janë shkaktuar dëme dhe të njëjtat janë prezantuar para institucioneve relevante të Shqipërisë.

Për të këtë çështje, do të diskutohet në një takim mes komisioneve teknike të të dyja vendeve, të mërkurën.​

/G.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • USA: 15/06/2019 18:15

  SHQIPETAR HESAPI,futja njeri-tjetrit.Populli bertet sikur ne mesjete.Komente pa nevoje e arsye.Ato e arsyetojne jane autobuse rrangalla.Duhet te mbash nevojen nga Tirana ne Kosove ose beje ne breke.

  Përgjigju
 • dulja: 15/06/2019 15:09

  bravo po na tregoni arsyen pse

  Përgjigju
 • spiro xhani: 15/06/2019 14:46

  E pa besueshme !

  Përgjigju
 • Qeni qenin nuk e ha: 15/06/2019 13:50

  Mos edhe Kosova ka militante qe thone Rama ik?!

  Përgjigju
 • Sali Vorra: 15/06/2019 12:35

  Ja dhe vellezerit kosovare si sillen...Dikir hapem shtepite tona per ti ndihmuar...he pra ku jane komentet tuaja?....Apo nuk ju vjen zeri tani....

  Përgjigju
  • anton: 16/06/2019 10:13

   nuk ehapet per humanizem po per fitime tuaja ijepni meqera meqmim te krypur dhe perfitime nga uncrf.

  • Boobooo: 15/06/2019 16:51

   Isha dje po i fusha ne ks nga maqedonia e polici i shtetit kosovare me flet serbisht e jo shqip. Me thuaj ne nje vend multietnik mos flatesh gjuhen e vendit ku ti ushtron detyren . Ju ks jeni me bukshkelesit e me legenat .. Toka shqiptare bo pordhe serbi

  • robshit fisin: 15/06/2019 16:46

   O robsh sa eshte fatura qe i nxori luljeta autostrades tirane -morine? Kina te bofte vizite te ato te fisit

  • Robshi: 15/06/2019 14:14

   Vëllezërit 6 euro kalimi... ti drogaxhi rilindje i ke vellezerit në athinë jo në prishtinë... bravo kosova reciprocitet

 • Tirana2: 15/06/2019 12:27

  Jane per tu vizituar tek psikiatri! çfare nuk po degjojme!!!

  Përgjigju
  • Parrucjani: 15/06/2019 19:15

   Nuk eshte e vertet qe nje pakic u ka dhene shtepit falas, pakic eshte qe kan marr lek.dhe ju qe jepni komente leshit, jeni pjese e kesaj pakice.

  • Fatriu: 15/06/2019 19:14

   Binaku edhe une dhe njerezit e mi i kemi hapur shtepite pa leke pa asnje interes vetem me dashuri me aq sa mundem dhe sot e kete dite nje leter nje mesaxh nje falemi derit nuk e kam marre. Po cdo njeri perfaqeson veten jo te gjithe popullin.

  • Maks: 15/06/2019 15:17

   Zotni binak nuk esht e vertet qe ne qe kemi dhen shtepiat refugjateve te luftes kemi marr lek un e kam leshu shtepin time 66 persinave per tre muaj dhe ua kam ber hallall dhe prap po te vij dita prap do e leshoj dhe te lutem mos u ndiko nga fjalet percarese te disa injoranteve

  • Binaku: 15/06/2019 14:04

   Po i keni hap shtepit po i keni hap me lek i pakti ka hap shtepin pa lek une vet isha atje shum lek mkan marre nje stepi te keqe kam paguar 250 marka ne ate kohe

 • Sondazhi i ditës:

  A ka politika frikë nga SPAK-u?×

Lajmi i fundit

Basketboll femra/ Tirana mund Flamurtarin në finalen e parë

Basketboll femra/ Tirana mund Flamurtarin në finalen e parë