POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Votimi për Teatrin, kush janë 2 deputetët e LSI që i ndërruan kartën Bitrit për të prishur procesin

Sekretariati i Kuvendit për Procedurat dhe Votimin ka rrëzuar kërkesën e PD dhe LSI për anulimin e votimit të projektligjit për Teatrin Kombëtar, duke e shpallur votimin të rregullt. 

Report Tv mëson se në mbledhje është parë videoja e ndërrimit të kartës së deputetit Robert Bitri, i cili votoi pro ligjit me kartën e deputetit të LSI, Vangjel Tavo.

Burime nga mbledhja bënë me dije për Report Tv se karta e Bitrit është zëvendësuar nga dy deputetë të LSI, përkatësisht Endrit Braimllari dhe Edmond Panariti, në kohën kur ai nuk ka qenë në karrigen e tij, për të manipuluar dhe prishur procesin e votimit të projektligjit dhe për të krijuar parregullsi.

Sekretariati për Procedurat dhe Votimin përbëhej nga anëtarët Adnor Shameti, Alket Hyseni dhe Enkelejd Alibeaj nga radhët e PD. Ky i fundit ka shkuar në mbledhje me vonesë, ndërsa opozita ka vendosur të bojkotojë sot Parlamentin, me frikën e rrjedhjes së votave te PS.

/d.ba.
Komento