Kronologjia e mbylljes së shkollave në Europë/ Ja sa shpejt ka vepruar Shqipëria (VIDEO)

TIRANË - Kryeministri Edi Rama publikoi sot një hartë që tregon kronologjinë e mbylljes së shkollave në Europë, ku shihet se sa shpejt ka vepruar Shqipëria në rang europian.

Vendi i parë që ka mbyllur shkollat në 4 mars është Italia. Më pas në 9 mars, shkollat janë mbyllur në Shqipëri dhe në Rumani.

Shqipëria i mbylli shkollat menjëherë pas paraqitjes së rasteve të para me koronavirus.

Në vijim në 10 mars shkollat u mbyllën në Republikën Çeke dhe në Greqi.

Në 11 mars në Poloni, Danimarkë dhe Maqedoninë e Veriut.

Në 12 mars shkollat i mbylli Austria, Irlanda, Lituania, Turqia, Letonia, SHBA, Kosova, Norvegjia.

Në 13 mars Izraeli, Belgjika dhe Mali i Zi.

Ndërkohë nesër, në 16 mars, shkollat do të mbyllen në Francë, Gjermani, Spanjë, Hungari dhe Kroaci.

Të vetmet vende në Europë që nuk kanë marrë akoma vendim për mbylljen e shkollave janë Serbia, Vendet e Ulëta dhe Britania e Madhe.

G.M./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Ani: 15/03/2020 13:28

  Pse dje me dt.14.03.2020 u kryej vetem 27 tamponine ne nje kohe kur ne te njejten dite telefonata me kodin “Corona” drejt numrit 127 kane qene plot 4000? Kush eshte arsyeja? Lutem perpiquni t’ja drejtoni kete pyetje ISSH ( Institutit te shendetit publik ). Ne bindjen time pergjigja e kesaj pyetje ka shume rendesi per te kuptuar “Projeksionin” e parashikuar nga Autoritetet.

  Përgjigju
 • ToniCH: 15/03/2020 10:36

  Jemi majt gjithmone per „qeflij“ shkollash mo!!! Kemi per te qene te fundit qe kemi per ti hap.....ose edhe mund te mos i hapim mo fare

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet që Basha e Berisha të garojnë me kandidatë të përbashkët në zgjedhjet e pjesshme vendore?×

Lajmi i fundit

John

Iliri rrëfen ëndrrën e pazakontë me bashkëshorten dhe dëshirën për t’u bërë baba