Kryemadhi aksionere me politikanë rusë në parajsat fiskale, Balla: Drejtësia të sqarojë nga vijnë paratë në llogaritë e gruas së ish presidentit Meta

Kryetari i Grupit Parlamentar në Partinë Socialiste Taulant Balla ka kërkuar që drejtësia të nisë hetimet për Monika Kryemadhi pasi sipas tij rezulton si aksionere me politikanë rusë në parajsat fiskale. Balla gjatë një mbledhje në Mallakastër, ku prezantoi dhe kandidatin e PS për zgjedhjet e 14 Majit, Qerim Ismailaj i kerkoi institucioneve të drejtësisë të sqarojë nga vijnë paratë në llogaritë e gruas së ish-presidentit Meta. 

Në fjalën tij Balla u shpreh se politikanë janë subjekt i deklarimit dhe kontrollit të pasurive dhe se çdo qindarka që mund të transferohet në llogari duhet të deklarohet. Në fund të fjalës së tij, Balla tha se përballë PS-së është një aleancë rublash dhe qytetarët nuk duhet që ta harrojnë këtë gjë.

‘Kur para 5 viteve unë dhe kolegët e mi dhe natyrshëm kryetari Rama flisnin për një rrezik që Shqipëria po përballej sikurse të gjitha vendet përreth nesh, Mali i Zi Maqedonia e Veriut Serbia e zhytur thellë që vinte nga disa financime të paligjshme ruse në Shqipëria dhe në vend të tjera një pjesë e këtyre analistëve të banakëve të darkës thoni këta socialistët nuk janë mirë nga mendtë ja fusin kot. Kur doli që PD kishte marrë, tani nuk e di e Lulit apo e Saluit por të dy bashkë janë kishin marrë 500 mijë dollarë për të lobuar kundër Shqipëria. Thanë ah paska pasur të drejtë. Para disa javësh filluan që të na akuzonin Edi Ramën mua se Mc Goningal ,agjenti e tjera me radhë, pro tani çfarë do të thonë se si ka mundësi që na doli bashkëshorteje ish-presidentit e cila na përfitoka përqindje fitimi nga 1 biznes ose nga një ortakëri me rusë. Paska paguar rusi para për bashkëshorten e Ilir Metës dhe transferuar për llogari bankare, sepse unë nuk mendoj se ka një arsye tjetër se si u ka rënë ndërmend kompanive të lidhura me Putin të paguajnë përqindje apo të transferojnë para në llogaritë të cilat janë në emër të bashkëshortes së Ilir Metës duhet të dalin të sqarojnë nga vijnë këto para. Përse këto ruse po paguajnë këto para. Thirrja është për organet e drejtësisë jemi subjekt i i deklarimit dhe kontrollit të pasurive çdo qindarka që mund të transferohet në llogari duhet të deklarojmë. Dhe prandaj kur të votoni më 14 maj mos harroni që përballë PS-së në këto zgjedhje, ka një aleancë rublash. Është  një aleancë rublash, një aleancë rublash që mos u habisni kurrë historia do të tregojë se shkatërrimi i rafinerisë së Ballshit përmes privatizimit të korruptuar gjatë qeverisë Meta-Berisha ka qenë një plan kundër interesave të Shqipërisë.’- tha Balla.

Pak ditë më parë dolën të dhëna sensitive që flasin për përfshirjen e Monika Kryemadhit, ish-kryetare e LSI, në financime dhe pagesa të dyshimta nga kompani off shore të kontrolluara nga biznesmenë rusë të naftës.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Babuli Tanguli: 02/04/2023 12:42

  O analfabeti Arbëror po pse gënjen mor analfabet po të kishte vrar sërbi ty 36 antar su bëje ti me Sali Bajgën. Se Saliu i dha sërbit naft dhe arm për të vrar kosovarët. Kurse ti je 100% me Sali Bajgën e kundra Edi Ramës që Edi e ka ndihmuar shum Kosovën. Sali Bajga votoi në kshillin Evropjan pro wc Karla Depontes e burit të saj maskara. Pra mos gēnje o analfabeti Arbëror e sa për të shar un ti shaj gjith robt mor vemje.

  Përgjigju
 • Riblat Ruse: 02/04/2023 01:14

  Ku e rrun Mona dafllakun eshte kalit qysh ne femini ne bodrumet e Shallvaret

  Përgjigju
 • Babuli Tanguli: 01/04/2023 15:57

  O QENI Arbëror mëso shqip mor zvaranik, në shqip nuk shkruhet akcjon po shkruhet aksion. Pra ti sdi shqip je analfabet po do thuash ti që un nonën e kam sërbe e babën Taleban kaq di un shqip. Pra kur sdi shqip mos komento te Shqiptarët po komento te Sërbi o analfabeti Arbëror. Po Daçiçi kush është o Arbëror që sërbët i njifke kaq mir o Arbëror se ne Shqiptarët se kemi iden kush jan kta plerat sërbe po ti i njef mir se ke non sërbe.Të fala nga Babuli Tanguli o analfabeti Arbëror.

  Përgjigju
  • Arbërori: 01/04/2023 17:36

   Mos shaj me nën o i qelbur, pyete Edvin shkjaun shqipfolës dhe Taulant Daçiçin shqipfolës të tregojn se kush ë serbi o i paguar. E unë i njofë fashistët serborus sepse ma kan masakruar familje 36 antarëshe o mjeran…

  • Arbërori: 01/04/2023 17:32

   O Babuli Kungull shqipfolës të kam sharë para se të shkruaj, dhe a di pse e them këtë? Jeni ngjallur o shqipfolës sepse është Enverist që u bëri Shqiptarë me dhunë , e tani u ngjallët me Edvin shkjaun shqipfolës dhe doni hakmarrje, por e keni harruar një gjë Shqiptarët janë gjallë dhe do u asgjësojnë një nga një…

 • Arbërori: 01/04/2023 15:35

  Ja edhe i qelburi Taulant Daçiçi shqipfolës në akcion, për zotin nuk e keni edhe larg, pak kohë u ka mbet dhe drejt e në koplik TË gjithë…!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Sot Kroaci - Itali, 24 qershori datë e pafat për kombëtaren italiane! Janë eliminuar dy herë nga Botërori

Euro 2024/ Sot Kroaci - Itali, 24 qershori datë e pafat për kombëtaren italiane! Janë eliminuar dy herë nga Botërori