Kryeministri Rama, pas takimit me Enver Hoxhajn: Udhëheqësit e UÇK janë pengje, me ta po mbahet peng e vërteta e luftës së Kosovës

Kryeministri Rama, pas takimit me Enver Hoxhajn: Udhëheqësit e UÇK janë pengje, me ta po mbahet peng e vërteta e luftës së Kosovës

Kryeministri Rama gjatë takimit me delegacionin e PDK

Kryeministri Edi Rama priti mbrëmë në një takim, ushtruesin e detyrës së kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhajn dhe delegacionin që e shoqëronte në një vizitë zyrtare në Tiranë.

Në një prononcim për mediat e Kosovës, Kryeministri Rama ka shprehur mirënjohje për falënderimin e marrë nga Hoxhaj duke theksuar se mbështetja për liderët e UÇK-së është detyrë e secilit.

“Ishte kënaqësi të prisja miqtë nga Prishtina. Ishte një takim më emocional se zakonisht pasi kushtet janë të posaçme për faktin se udhëheqësit e UÇK-së, udhëheqësit e Kosovës dhe UÇK-së e PDK-së janë marrë peng siç është marrë peng historia e Kosovës. Kur them pengje e kam parasysh jo vetëm qenien fizike të Kadri Veselit, Hashim Thaçit, Jakup Krasniqit dhe të tjerëve, por pengu më i madh është e vërteta e luftës.”, ka thënë Rama, duke shtuar se kjo e keqe do të kalojë si tjerat dhe e vërteta për UÇK-në dhe Kosovën do të triumfojë.

Ndërkohë që nga ana e tij Hoxhaj e ka falënderuar Ramën për qëndrimin dinjitoz dhe mbështetjen e madhe që u ka dhënë liderëve të UÇK-së.

“Për Kosovën dhe Shqipërinë kjo histori moderne nuk mund të rishkruhet kurrë dhe nga askush dhe qëndrimi i kryeministrit Rama ka qenë shumë dinjitoz. Kemi biseduar edhe për tema tjera për interesat e përbashkëta të të dy vendeve, por qëndrimi i kryeministrit Rama sa i përket Gjykatës Speciale ka qenë i qartë. Atje nuk është as Kadri Veseli, as Hashim Thaçi në mënyrë individuale, por kauza e luftës sonë për liri qëndron para një gjykate.”, ka thënë Hoxhaj.

Enver Hoxhaj zhvilloi gjatë gjithë ditës së djeshme takime me drejtuesit më të rëndësishëm institucionalë dhe politikë në Tiranë.

Kujtojmë se prej gati 2 mujash tashmë 4 ish drejtuesit e UÇK-së,  Hashim ThaçiJakup KrasniqiKadri Veseli dhe Rexhep Selimi gjenden në paraburgim në Hagë të akuzuar për krime lufte. Ndaj tyre rëndojnë 10 akuza, për përndjekje, burgosje, ndalim arbitrar, aktet të tjera ç'njerëzore, trajtim mizor, torturë, vrasje si krim kundër njerëzimit, vrasje e paligjshme si krim lufte, zhdukje me forcë e personave, në periudhën mes prill 1998- gushtit 1991.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shpërblim 5 mijë lekë për pensionistët, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Lezha miraton buxhetin e vitit 2023/ Ndreu: Është më i madhi i të gjitha viteve, 34% do shkojë për investime

Lezha miraton buxhetin e vitit 2023/ Ndreu: Është më i madhi i të gjitha viteve, 34% do shkojë për investime