Kuba "pro" komunitetit LGBTI, gjoba për ata që i diskriminojnë

Festimet pas miratimit të ligjit në Kubë

Kuba është bërë vendi më i ri në Amerikën Latine që ka miratuar martesën mes dy personave të seksit të njëjtë.

Kushtetuta e re, e njohur si Magna Carta - e cila gjithashtu njeh pronën private për herë të parë që nga Lufta e Ftohtë - do të vihet për t’u votuar në referendum gjatë muajve në vazhdim.

Sipas legjislacionit të miratuar do të ketë gjoba të mëdha, madje edhe pezullim licencash për punëdhënësit të cilët do të diskriminojnë punëtorët për orientimit  seksual.

Vendet e tjera që kanë pranuar komunitetin LGBTI në Amerikën Latine janë: Argjentina, Uruguaj, Brazili dhe Kolumbia.

  • Sondazhi i ditës:

    Mbrojtja e territorit, ju duket i drejtë dënimi deri ne 15 vite burg për ata që ndërtojnë pa leje?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Grida Duma i del në mbrojtje Bashës, sulmon Arben Imamin: Nuk e njihja, por e mbrojta në 2013 kur Rama donte ta fuste në burg