Lajçak ‘i prerë’: Formimi i Asociacionit është kusht për marrëveshjen mes Beogradit dhe Prishtinës

Lajçak ‘i prerë’: Formimi i Asociacionit është kusht për marrëveshjen mes Beogradit dhe Prishtinës

Lajçak dhe Vuçiç, foto arkiv

I dërguari special i Bashkimit Europian për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Lajçak ka deklaruar se formimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë është thelbësor për arritjen e marrëveshjes së përgjithshme.

Ai ka thënë për në një intervistë se marrëveshja e Asociacionit nuk është përmbushur për dhjetë vjet dhe se do të jetë shumë e rëndësishme që të arrihet një marrëveshje për implementimin e saj në të ardhmen.

Lajçak ka shtuar se propozimi evropian, nuk flet për një lloj kapitullimi, por për normalizim.

Më tej ai ka thënë se mandati i tij thotë se ai duhet të ndihmojë në normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës.

"Unë do të doja të vendosja marrëdhënie ku njerëzit mund të lëvizin lirshëm, të bëjnë biznes, të studiojnë dhe mendoj se kjo është në interesin e të gjithëve," tha Lajçak.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Arbërori: 15/03/2023 09:11

    Lajçak ështé nxënës i Putinit , vllau Vucicit dhe Edvin shqipfolësit, por në Kosovë vendos populli Shqiptarë e jo zagart e Putinit fashist.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

Rritja e pagave për deputetët, Begaj: S’kam dhënë miratim paraprak, ligji kaloi me konsenus në Kuvend

Rritja e pagave për deputetët, Begaj: S’kam dhënë miratim paraprak, ligji kaloi me konsenus në Kuvend