Lezhë/ Banorët e pallatit 5 katësh: Flemë ende në makina, inxhinierët erdhën por nuk dhanë vlerësim

Kanë kaluar gati 2 javë nga tërmeti i 26 nëntorit, por ende nuk ka një vlerësim zyrtar nga inxhinierët për pallatin 5-katësh në lagjen "Gurra" të qytetit të Lezhës. Objekti është ndërtuar para viteve '90 dhe ka pësuar dëmtime serioze nga tërmeti. Banorët thonë se kanë frikë të qëndrojnë në apartamentet e tyre. Në këto kushte ata shprehen se detyrohen të flemë në makina apo tek të afërmit prej dy javësh. Ata thonë se ixhinierët e kanë verifikuar pallatin, por nuk kanë dhënë ende asnjë konkluzion nëse është apo jo i banueshëm.

“Muret e pallatit janë çarë, kanë ardhur disa inxhinierë dhe  e kanë parë por nuk kanë dhënë asnjë vlerësim. Po mendojmë vdekjen ore e sekond. Këto ditë kemi qëndruar tek të afërmit pasi kemi frikë të rrimë në banesë’, - pohuan banorët e pallatit.

Bashkia Lezhë bën me dije se grupet e punës vijojnë inspektimet në terren dhe për çdo objekt po bëhet akti i konstatimit. Për pallatet që shkalla e dëmtimit është e lartë do bëhet bllokimi i tyre deri në një inspektim më të specializuar nga ekspertët e huaj.

1575899721_pallatilezhe.jpg


Lajmi kryesor:

DËMET - SHIFRAT/ I vihet shiriti i kuq Spitalit të Laçit, 460 objekte për t'u shembur në qarkun e Durrësit


G.M./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A po e menaxhon siç duhet qeveria pandeminë e COVID-19?×

Lajmi i fundit

John

Avokati i Ylli Ndroqit ankimon vendimin e sekuestros së pasurive! Qafa: Nuk ka qenë i arrestuar në 2015 në Itali, pasuritë janë me burime të ligjshme (VIDEO)