Lija e majmunit, Europa do të zgjerojë vaksinimin kundër sëmundjes

Lija e majmunit, Europa do të zgjerojë vaksinimin kundër sëmundjes

Foto ilustruese

Europa po konsideron që të zgjerojë furnizimin me vaksina kundër lisë së majmunit, duke ndjekur kështu strategjinë e përdorur nga SHBA-ja.

Në total në të gjithë botën janë regjistruar mbi 27,800 raste të lisë së majmunit. Sasia e vaksinave bavareze nordike është e kufizuar, ndërsa kjo është e vetmja vaksinë e autorizuar për të parandaluar linë e majmunëve, sipas OBSH-së dhe agjencive të tjera shëndetësore qeveritare.

FDA autorizoi qasjen për të rriturit 18 vjeç e lart, të cilët janë në rrezik të lartë të infeksionit nga lija e majmunit.

Britania po ofron vetëm një dozë për njerëzit më të rrezikuar si një masë e përkohshme për të përballuar të paktën një mbrojtje për një numër më të madh njerëzish. Për parandalim më efikas nevojiten 4 doza të vaksinës. Për këtë, SHBA-të kanë sugjeruar politikën e kursimit të dozave.

Lija e majmunit është një virus që e ka prejardhjen nga kafshët e egra, si brejtësit dhe primatët, dhe që ndonjëherë kalon tek njerëzit. I përket të njëjtës familje virusesh si sëmundja e lisë.

D.GJ/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?×

Lajmi i fundit

Nënshkruhet kontrata me kompaninë serbe për shpërndarjen e energjisë elektrike në veri të Kosovës

Nënshkruhet kontrata me kompaninë serbe për shpërndarjen e energjisë elektrike në veri të Kosovës