Liroi 'Gjeneralin', KLGJ shqyrton kërkesën për shkarkimin e gjyqtarit, caktohet relatori

Liroi 'Gjeneralin', KLGJ shqyrton kërkesën për shkarkimin e gjyqtarit, caktohet relatori

Markelian Kuqo dhe Gert Gjinarari

TIRANE-Këshilli i Lartë Gjyqësor mori sot në shqyrtim kërkesën e ILD-së për shkarkimin e gjyqtarit të Korçës, Markelian Kuqo, i cili liroi nga burgu në 14 shkurt 2019, Gert Gjinararin, miku i Arben Grorit, i njohur ndryshe si "Gjenerali".

Gert Gjinarari ishte dënuar me burgim të përjetshëm si bashkëpunëtor me Arben Grorin në vrasjen e bujshme të Naim Zyberit në Itali.

Në vendimin e gjyqtarit shkruhej se Gjinarari është plotësisht i rehabilituar dhe i gatshëm për t’u riintegruar në shoqëri, por kjo mund t'i kushtojë shkarkimin nga detyra.

Tashmë relatori i cështjes do të jetë Dritan Hallunaj. Inspektorati i Lartë i Drejtësisë kërkoi shkarkimin e gjyqtarit me argumentin se vendimi është i paligjshëm dhe cënoi interesin publik duke liruar nga burgu Gjinararin.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet