Lufta ndaj bandave kriminale, Lu takon Xhafajn e Veliun

Pas vizitës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, ka zhvilluar një takim me ambasadorin e SHBA në Tiranë, Donald Lu. Takimi është zhvilluar te Drejtoria e Policisë së Shtetit, ku i pranishëm ka qenë dhe kryepolici Ardi Veliu.

Në fokus të këtij takimi mes zyrtarëve të lartë kanë qenë operacionet e fundit policore kundër grupeve kriminale, operacioni “Forca e Ligjit” dhe krimi i organizuar. Gjatë vizitës në SHBA, ministri Xhafaj zhvilloi takime me DEA dhe FBI, prej ku kërkoi që një agjent i tyre të vijë dhe në Shqipëri për të ndihmuar në luftën ndaj krimit e korrupsionit.

Ndërkohë, përveç operacionit “Forca e Ligjit”, Ministria e Brendshme i ka dhënë një Dekoratë Hamdi Kosturit, ish-atashe policor i ambasadës amerikane në Tiranë, oficer i FBI.

Ministri Xhafaj ka deklaruar më herët se janë 38 grupe kriminale, për të cilët është bërë data baze. Grupi më i fuqishëm i goditur deri më tani është ai i falsifikatorëve, që dërguan në SHBA mbi 1 shqiptarë, në këmbim të shumave të mëdha të parave.

 

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Gesti: 29/03/2018 15:19

    Ore si ka mundsi qe kto dy takohen per te luftu krimin, por ne asnji takim nuk flitet per plaurent dervishaj, person i kwrkuar nga drejtsia amerikane, pjestar i bandes se durrsit, i cili qarkullon lirshem neper durres me bmw tblindume. Ku qendron lidhja midis Lentit dhe Lul berishes me V.dakon, Mond cekicin dhe Blendi klosin, dhe ish drejtorin e policise durrsit Perlat cullhaj???? Pse askush nuk ka nji pergjigje nga organet ligjzbatuese

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Berisha-Meta e partitë e vogla bashkë për zgjedhjet vendore, a mendoni se fitojnë përballë PS?×

Lajmi i fundit

Tragjedi në Greqi, një varkë fundoset, tjetra përplaset me shkëmbin! Vdesin 17 vajza emigrante

Tragjedi në Greqi, një varkë fundoset, tjetra përplaset me shkëmbin! Vdesin 17 vajza emigrante