Agim Doçi, poezi lamtumire Rikard Ljarjas: Kujtesa jonë të ka të Shenjt, ti yll i ndezun me Dashuri

Agim Doçi, poezi lamtumire Rikard Ljarjas: Kujtesa jonë të ka të Shenjt, ti yll i ndezun me Dashuri

Poeti Agim Doçi, në pamundësi për të qenë prezent në homazhet e lamtumirës së fundit që iu dha aktorit dhe regjisorit të njohur Rikard Ljarja, zgjodhi t’i jepte lamtumirën nga karantina me këto vargje:

Ne ishim shokë RIKARD i shtrenjtë.

Sa shpejt që ike O NJERI.

Kujtesa jonë të ka të SHENJT,

ti yll i ndezun me DASHURI.

 

Do ikin vitet TI s’do harrohesh,

MAGJIA yte – PRINC i aktrimit,

TI mbetesh YLLË e do kujtohesh,

SIMBOL i gjallë n’magjinë e filmit.

 

Do jesh tek ENGJËJT përkrah me shokët

Po unë RIKARD ku ti çoj lotët?

Rikard Ljarja u nda nga jeta më 20 prill dhe u përcoll për në banesën e fundit sot nga Tirana në vendlindjen e tij Shkodër, ku e kishte lënë amanet prehjen e fundit.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që ndërkombëtarët të ushtrojnë më shumë presion ndaj Serbisë?×

Lajmi i fundit

Zjarr në një klub nate në Spanjë, 11 të vdekur

Zjarr në një klub nate në Spanjë, 11 të vdekur