Marrëveshja me Greqinë/ Kotzias: Opozita e të dy vendeve po riprodhon steriotipe negative mes popujve

Marrëveshja me Greqinë/ Kotzias: Opozita e të dy vendeve po riprodhon steriotipe negative mes popujve

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias

Ministri i jashtëm grek Nikos Kotzias në një deklaratë për medien ka folur për bisedimet me Shqipërinë. Gjatë fjalës së tij.

Duke iu referuar në veçanti opozitës së të dy vendeve, Kotzias thekson se është një opozitë që përdor bashkërisht gjuhën e urrejtjes, si dhe opozita po riprodhon steriotipe negative mes popujve, duke penguar procesin e bisedimeve. 

Lidhur me marrëveshjen greko-shqiptare dhe reagimet e opozitës në të dy vendet, Ministri grek shprehu shpresën se:

Duhet të ketë më shumë pjekuri në drejtim të zgjidhjeve për çështjet që kemi. Opozita, në të dy anët e kufirit, po përpiqet të punojë negativisht, duke riprodhuar stereotipa dhe paragjykime negative mes popujve.

Nikos Kotzias

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Osmani mirëpret thirrjen e ShBA-së ndaj Serbisë për të tërhequr trupat ushtarake rrotull kufirit

Osmani mirëpret thirrjen e ShBA-së ndaj Serbisë për të tërhequr trupat ushtarake rrotull kufirit