McAlister që hartoi marrëveshjen e 2017-ës ku nxori Bashën nga çadra, i shqetësuar për votimin e Kodit pa ‘Venecian’

Devid McAlister

Reagon eurodeputeti Devid McAlister për zhvillimet më të fundit politike në vend ku kryefjala është kodi zgjedhor. Mecalistre shkruan në tëiter se është i shqetësur që maxhoranca nuk priti opinionin e venecias përpara se të votonte ndryshimet ne kodin zgjedhor të rikthyera në parlamnet nga presidenti Ilir Meta.

Shumë i shqetësuar se, pavarësisht thirrjeve kombëtare dhe ndërkombëtare, duke kërkuar që të presin një mendim të Komisionit të Venecias, votimi për ndryshimet në Kodin Zgjedhor të Shqipërisë është caktuar për nesër.
Ndryshimet e njëanshme të marrëveshjes mund të thellojnë më tej klimën e mosbesimit dhe polarizimit përpara zgjedhjeve të përgjithshme të 25 prillit 2021. Ato do të jenë joproduktive ndaj përpjekjeve për hapjen e konferencës së parë ndërqeveritare deri në fund të vitit
” shkruan ai.
 


Lajmi kryesor:

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ Tetë eurodeputetë letër Ramës: Prisni mendimin e Komisionit të Venecias para miratimit


Be.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Përvjetori i pavarësisë dhe çlirimit, a është bërë Shqipëria ajo që ëndërruan heronjtë tanë?×

Lajmi i fundit

John

Pas shërimit nga COVID, Imzot George Frendo mesazh besimtarëve: Shpresoj të kremtoj meshën me popullin në Katedrale të dielën me 6 dhjetor