'Milano për Shqipërinë', mjekët që jetojnë dhe punojnë jashtë atdheut bëhen bashkë për të ndihmuar në luftën kundër koronavirus

Situata e krijuar nga koronavirus në botë ka treguar që ndonëse largësia fizike shpesh na ka ndarë, shqiptarët kanë ditur gjithnjë të jenë pranë njëri tjetrit në kohë të veshtira.

Pas dërgimit të 30 mjekëve e infermierëve në Itali nga ana e Shqipërisë, të cilët do të ndihmojnë sadopak kolegët e shtetit fqinj në luftën kundër koronavirus, kësaj here do të jenë mjekët shqiptarë që jetojnë dhe punojnë atje, të cilët do t'i dedikojnë hapësirën, dijen, përvojën e tyre atje shqiptarëve.

Në një hapësirë virtuale, mjekë shqiptarë që jetojnë dhe punojnë jashtë vendit, do të jenë një mbështetje për popullatën në këto ditë të vështira duke ofruar konsulta, këshilla, rekomandime apo informacione nëpërmjet “Milano për Shqipërinë".  

“Milano për Shqipërinë” është një iniciativë online e ideuar nga një grup miqsh në Milano se bashku me një spital atje. Ky spital virtual synon të jetë një mbështetje shtesë për popullaten dhe të jetë ndihmë edhe e mjekëve në Shqipëri duke ofruar asistencen dhe përvojën e vazhdueshme milanese.

Ky projekt i inspiruar nga Dr. Altin Palloshi është përqafuar edhe nga mjekë të tjerë të cilët japin kontributin e tyre jo vetëm në Itali, por edhe në vende të tjera të Evropës.

D.M./G.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se partitë politike do ta respektojnë kuotën gjinore, 30% gra në listat fituese të kandidatëve për deputetë?

Komento

Komente

 • Iris: 01/04/2020 02:57

  /PAPI/-Ju rekomandoj te lidheni me policine,ose me organet vendore,ose me ndonje komshi pogradecar ,ose ndonje miku o te afermi tu vije,tju marre.

  Përgjigju
 • Papi: 31/03/2020 15:05

  Kemi gadi tre jave ne pogradec. Jemi pensioniste burre e grua. Te dalim sna lejohet. Ndihma skemi se jemi bga torana. Cte bejme pasi edhe parate kane mbaruar?

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Kadare mbush 85-vjeç/ Basha: Urimet më të ngrohta shkrimtarit të madh, njeriut të letrave qe ndriçoi një kohë të errët të historisë