Mjeku shqiptar dhuratë një
ambulancë spitalit në Fie

Mjeku shqiptar dhuratë një<br />ambulancë spitalit në Fie
Nuredin Sadikaj mjek shqiptar, që ushtron profesionin në Itali, i ka dhuruar një autoambulancë Spitalit ‘Et'hem Kapllanaj’ në Cakran.
 
I larguar prej shume vitesh ne emigracion, ai shërben në një nga spitalet me emër në Milano dhe në bashkëpunim me kryqin e bardhë, në këtë rajon, arriti të siguronte një autoambulancë të pajisur me të gjithë aksesorët e ndihmës së specializuar mjekësore të cilin, e dhuroi në Cakran.
 
“Arrita të realizoj një ëndërr që flinte brenda vetes time, duke qenë mjek i këtij vendi. Në ato vite në një makinë të vjetër që ka cenuar edhe jetën e njerëzve. Humanizimin e ‘Kryqit të Bardhë’ në Milano dhe me Presidentin në Milano ia dhuruam kësaj zone” tha ai.
 
Nuredin Sadikaj së bashku me bashkëshorten Natashën kanë shërbyer në qendrën shëndetësore Cakran për një periudhë të gjatë kohe, duke u njohur mirë edhe me mungesat e saj.
 
“Ky popull ka nevojë edhe për më shumë, jo vetëm në shëndetësi, por edhe më gjerë. U bëj thirrje të gjithë bashkëfshatarëve të mi, që sikur edhe me një gurë të sistemojnë të lulëzojnë këtë vend të bukur” tha ai.
 
Dhjetra banorë të zonës, bluza të bardha dhe ish kolegë të mjekut human Nuredin Sadikaj, nderuan dhe mirëpritën këtë dhuratë.

nuredini

dy.b/shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Dëshmia e Xhaferr Kananit, që sfidoi regjimin komunist: Në Degën e Brendshme të Shkodrës, u paraqita si major i Sigurimit, i dërguar me shërbim nga Kadri Hazbiu

Dëshmia e Xhaferr Kananit, që sfidoi regjimin komunist: Në Degën e Brendshme të Shkodrës, u paraqita si major i Sigurimit, i dërguar me shërbim nga Kadri Hazbiu