NBA/ Boston Celtics fiton finalen e parë play-off, mposht Indianën pas shtesës dhe merr avantazhin

NBA/ Boston Celtics fiton finalen e parë play-off, mposht Indianën pas shtesës dhe merr avantazhin

Boston - Indiana në 'TD Garden'

Boston Celtics kanë fituar ndeshjen e parë finale play-off në Konferencën e Lindjes ndaj Indiana Pacers me pesë pikë diferencë 133-128. Sfida e zhvilluar në 'TD Garden' ishte e jashtëzakonshme, pasi fituesi u përcaktua vetëm pas kohës shtesë.

Të gjithë titullarët e ekipit të Boston realizuan mbi 15 pikë, ku më i miri ishte Jayson Tatum, autor i 36 pikëve dhe 12 rebound. Mirë u paraqitën edhe Holiday me 28 pikë e Broun me 26 pikë, një trio që u tregua e saktë në momentet vendimtare.

Për Indianan 7 lojtarë realizuan mbi 10 pikë, një lojë e mirë kolektive, por që në fund nuk dolën te përfundimi i dëshiruar. Haliburton me 25 pikë e 10 asist ishte shënuesi më i mirë për miqtë, por që s’mjaftuan për të fituar.

Edhe ndeshja e dytë finale do të zhvillohet në 'TD Garden', teksa ajo skuadër që i bën katër fitore e para kalon në finalen e madhe të NBA.

Ndërkohë që sot pritet të luhet dueli i parë final i play-off për Konferencën e Perëndimit mes Minnesotas dhe Dallas.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

‘A je shqiptar a? Momente gazmore mes tifozëve dhe gazetarit të Report Tv në Hamburg

‘A je shqiptar a? Momente gazmore mes tifozëve dhe gazetarit të Report Tv në Hamburg