Mbyllet numërimi në Fier, Agron Kapllanaj merr më shumë vota se 121 deputetë dhe s'hyn në Kuvend! Braçe kalon Ruçin për vota, të dy marrin mandatin

Në qarkun e Fierit është mbyllur numërimi i 580 qendrave të votimit për kandidatët. Në listën e PD, më i votuari në Fier është Agron Kapllanaj me 9274vota por nuk ka mundur dot të sigurojë mandat në Kuvend pasi nuk ka thyer dot herësin e listës së partisë. Kapllanaj ka marrë më shumë vota se 121 deputetë që kanë marrë mandatin paraprak nga KQZ, por ai sërish nuk ka mundur dot të hyjnë në Kuvend pasi ishte i renditur në vend të 7 të listës nga 6 mandate që mori PD në Fier. I dyti më i votuar në këtë qark nga PD është Luan Baçi me 5315 vota.

Në listën e PS, Erion Braçe ka marrë vota më të larta preferenciale 15622 vota, ndjekur nga Gramoz Ruçi me 10292 vota duke siguruar gjithashtu mandatin. 

 Edhe Monika Kryemadhi ka fituar një mandate këtu nëse pranon dhe ka marrë 1771 vota.

PS 9 mandate

Erion Braçe

Petro Koçi

Lindita Buxheli

Baftjar Zeqaj    

Antoneta Dhima             

Bujar Çela          

Ismet Beqiraj   

Tatiana Piro

Gramoz Ruçi

LSI 1 mandat

Monika Kryemadhi (nëse pranon mandatin në Fier)

PD 6 mandate

Enkelejd Alibeaj

Eralda Bano(Tase)

Saimir Korreshi

Luan Baçi        

Nustret Avdulla

Ilda Dhori


Lajmi kryesor:

Dy qarqe pa numëruar votat e kandidatëve/ Thyejnë herësin Boçi, Xhafaj dhe Rakipi! Ilir Beqaj nuk futet në Kuvend, edhe Spahia i PD nuk ia del


I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mund ta bëjë SPAK vettingun e politikanëve?×

Lajmi i fundit

John

Biden i del në mbrojtje Tajvanit: SHBA do të reagojë nëse Kina sulmon! Ata e dinë se ne jemi ushtria më e fuqishme në historinë e botës