“Në njërën dorë pushkën, në tjetrën kazmën”, pamjet e rralla tregojnë “djersën” e shoqeve komuniste

Pamje nga gratë që punonin për ndërtimin e diktaturës komuniste

Siç dihet në diktaturën komuniste në Shqipëri, jo të gjithë njerëzit mund të punonin në frontet e punës që dëshironin. Mjaft njerëz me “njolla në biografi” paçka se të zotë kalonin në një zinxhr vuajtjesh, si: punë e detyruar, dhunë psikollogjike dhe fizike, pra, një jetë në skëterrë.

Punët e tyre shtriheshin në bujqësi, ndërtime industriale, tharje kënëtash, ndërtime urbane dhe puna në minierat e kromit dhe bakrit, pra punë nga më të rëndat. Ndërkohë, edhe personat që kërkonin të futeshin në Partinë Komuniste, duhet që të punonin në frontet më të vështira para pranimit si një formë testi dhe prove paraprake, në mënyrë që të ishin persona të denjë për t’u bërë pjesë e Partisë Komuniste./Tema 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Maks: 07/09/2018 08:19

  Sa te shemtuara keto gocat aksioniste te bukura jan gocat sot qe ven dhe behen balerina neper rruget e europes dalin xhiro neper bllok per qefin e femijve te borgjezis hajdute e mafioze

  Përgjigju
 • Delinquenti: 07/09/2018 07:54

  Asnje si permen ato veprat e KOMUNIZMIT qe Jane gjalle edhe sot dhe po' I shfrytezojn akoma dhe shyqyr ai "mut" rregjimi qe Na i paska bo se kush e di se ku do te ishim sot, se kjo demokracia e sotme me vertet po' Na bo nja ruge dhe JO rrugve po' dreqi ta haj 1/4 po' è vjedhin mir po' Na prishet morena vitit. Ato te xhaxhit po' japin akoma drita ha ha ha demukraci hesapi.

  Përgjigju
 • Tata: 07/09/2018 07:20

  Jo tani jan me mire se rrine rrugeve te Evropes me njeren dore drogen dhe tjetren hajdarin .

  Përgjigju
 • Ali baba: 07/09/2018 02:02

  Duhet te postohej edhe sekretarja e partise kur bente xhiro rreth mullaree te barit.

  Përgjigju
 • L Gremi: 06/09/2018 23:26

  Mbase do ishte më mirë te jepeshin fotot dhe emrat e tutorëve shqiptarë që tregëtojnë femrat nëpër botë.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Çfarë mendoni se do të krijojë situata në PD me mbledhjen e dy Kuvendeve?×

Lajmi i fundit

John

Fushata më e shpejtë e vaksinimit në botë dhe ajo më e ngadalta, shteti që kryeson dhe ato që janë në fund