Omicron solli ‘bum’ infektimesh, në janar u regjistruan 47 mijë qytetarë të infektuar dhe 125 vdekje, mes tyre edhe të vaksinuar

Me mbërritjen e variantit Omicron në Shqipëri, muaji janar regjistroi një numër të lartë viktimash dhe rastesh të reja. Kësaj here, karakteristikë e virusit, ishte prekja më masë e fëmijëve dhe simptomat e ngjashme me të gripit.

Që nga 1 janari e deri në këto momente, numri i viktimave nga Covid 19 ka arritur në 125, ndërsa i infektimeve mbi 46.700.

Kjo, sipas mjekëve shpjegohet me transmetueshmërinë e lartë të virusit. Vetëm më 7 janar nuk u regjistrua asnjë vdekje nga COVID-19.

Edhe numri i të shtruarve në spital ka pësuar rritje, ku në Spitalet COVID, aktualisht trajtohen 168 pacientë.

Numri i  pacientëve aktivë me virusin në të gjithë vendin është rreth 21 mijë, ku Tirana kryeson me gati gjysmën e kësaj shifre.

Krahasuar me të njëjtën periudhë të një vitit më parë ku në shërbim të pacientëve të shtruar ishin 4 spitale COVID, aktualisht pacientët e shtruar po trajtohen në spitalet COVID-1 dhe 3. Ndërkohë në spitalin Shefqet Ndroqi, po trajtohen rastet e pacientëve me simptomat post-COVID.

Shqetësim për mjekët është ngjashmëria mes variantit Omicron dhe gripit, duke e bërë shpesh të vështirë identifikimin e të infektuarve.

Nga ana tjetër, ky variant ka prekur në masë edhe fëmijët, ç’ka është reflektuar me mungesa të larta në shkolla.

BILANCI I VDEKJEVE PËR MUAJIN JANAR 2022

1 Janar- 1 humbje jete

2 Janar- 2 humbje jete

3 janar- 2 humbje jete

4 janar- 2 humbje jete

5 janar- 4 humbje jete

6 janar- 5 humbje jete

7 janar- 0 humbje jete

8 janar- 4 humbje jete

9 janar- 3 humbje jete

10 janar- 1 humbje jete

11 janar- 6 humbje jete

12 janar- 6 humbje jete

13 janar- 2 humbje jete

17 janar- 7 humbje jete

15 janar- 3 humbje jete

16 janar- 4 humbje jete

17 janar- 2 humbje jete

18 janar- 6 humbje jete

19 janar- 6 humbje jete

20 janar- 3 humbje jete

21 janar- 6 humbje jete

22 janar- 5 humbje jete

23 janar -8 humbje jete

24 janar- 7 humbje jete

25 janar- 5 humbje jete

26 janar- 6 humbje jete

27 janar -6 humbje jete

28 janar- 5 humbje jete

29 janar- 3 humbje jete

30 janar- 5 humbje jete

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vritet polici në Kosovë, a po reagojnë si duhet ndërkombëtarët ndaj Serbisë×

Lajmi i fundit

Përcillet për në banesën e fundit efektivi Afrim Bunajku, Osmani: Hero i çdo shqiptari

Përcillet për në banesën e fundit efektivi Afrim Bunajku, Osmani: Hero i çdo shqiptari