'Opozita duhet të ulet në tryezën e rindërtimit, nuk synojmë përfitim politik...', Spiropali për Report Tv: Prokuroria të hetojë ndërtuesit përgjegjës (VIDEO)

Në studion e lajmeve të Report Tv, ministrja e Shtetit, Elisa Spiropali, ka deklaruar se opozita shqiptare të ulet në tavolinë me mazhorancën dhe të japë opsionet e saj për sa i përket rindërtimit pas tërmetit të rënë më  26-nëntor.

Sipas Spiropalit tashmë është koha që të bashkohen për këtë fatkeqësi që i ra Shqipërisë, pasi edhe shqiptarët u bashkuan duke u solidarizuar me të prekurit nga tërmeti. Ndër të tjera zëdhënësja e qeverisë ka thënë se mazhoranca nuk ka si synim që të përfitojë politikisht, por duhet që opsionet që opozita mund të ketë, të parashtrohen në tryezë dhe të punohet për një zgjidhje të përbashkët.

" I kemi bërë thirrje edhe opozitës. Nuk duam të përfitojmë politikisht. Përkundrazi opozita përfiton që të japi opsionet e saj në tryezë. Kjo të jetë një përpjekje e përbashkët. Siç u bënë bashkë shqiptarët në këtë rast fatkeqësie, siç ishin kosovarët që erdhën të parët aty. Nuk kemi pse të mos e gjejmë fjalën me opozitën. Kjo është koha për tu bashkuar. Edhe shqiptarët besoj që presin për këtë. " tha Spiropali.

Ndërkohë Spiropali ka folur edhe për hetimet e hapura për ndërtuesit dhe cilësinë e ndërtimeve në zonat më të prekura nga tëremti, duke thënë se Prokuroria duhet të bëjë punën e saj dhe përgjegjësit të mbajnë përgjegjësi.

"Jo të gjitha ndërtimet sjellin rrezikshmëri. Jo vetëm fotografimi e hetimi. Prokuroria duhet të bëjë punën në mënyrë që të gjithë ata që kanë gisht ta mbajnë përgjegjësinë e tyre. Kur bëhet fjalë për rrezik jete nuk mund të luajmë me këtë. Por nuk mund ta përgjithësojmë. Falenderojmë edhe inxhinierët që kanë dalë në terren edhe për ata vullnetarisht." tha ndër të tjera Spiropali.

Ndër të tjera Spiropali ka theksuar se puna në terren për normalizimin e situatës pas tërmetit po vijon. Ajo ka falenderuar të gjithë inxhinierët e huaj për këtë ndihmë të madhe që po i japin Shqipërisë. Sipas Spiropalit rreth 4200 qytetarë në Durrës dhe në Lezhë janë sistemuar nëpër hotele, ndërsa të gjitha strukturat janë në gatishmëri të tyre.

"4200 qytetarët të Qarkut Durrës e Lezhë që janë sistemuar. Ka edhe të tjerë, por janë në lista pritëse. Jo vetëm Bubqi, Manza, Shijaku e kështu me radhë. Janë mjekët dhe infermierët në dispozicion të plotë. Falenderojmë ekspertët e huaj që janë ditë natë, Izraelitë, rumunë, italianë, spanjollë etj..." tha Spiropali.

"Janë bërë 4300 kontrolle. Janë vaksinuar se është edhe një situatë e tillë. Po lëvizim shumë shpejtë nga faza e emergjencës tek rindërtimi. " shtoi më pas Spiropali.

"Është bërë vlerësimi në tre zona në Tiranë, Kombinat, 5 Maji, dhe ish uzina e Autotraktorëve. E rëndësishme është të ngrihen banesa të sigurta dhe me infrastrukturë. T'i shtojnë qytetit një zgjatje. Të jenë model edhe për lagjet e tjera. Duam edhe të analizojmë mënyrën e ndërtimit edhe për ata që kanë patur shkelje" tha ndër të tjera Spiropali.


Lajmi kryesor:

MOBILIZIMI/ Spiropali: PD të vijë në tryezën e rindërtimit! Basha takim me banorët në Manëz: Po diskriminohen...


/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Me 14 muaj punë, gjyqtarja që liroi Fjolla Morinën merr zakonet e 'drejtësisë së vjetër'! A është kjo drejtësia e re që prisnit?×

Lajmi i fundit

John

'Ti më shpëtove nga koma', Navalny nga spitali dedikim romantik për bashkëshorten në 20-vjetorin e martesës