Pas Kim, Soreca: Drejtuesit e partive përgjegjësi ligjore e morale për kandidatë të pastër në lista

Ambasadori i BE-së, Luigi Soreca

TIRANË- Ambasadori i Bashkimit Evropian, Luigi Soreca shkëmbeu mendime me përfaqësues të shoqërisë civile, nga ku kërkoi angazhim dhe denoncim për çdo shkelje që mund të manipulojë procesin zgjedhor. Ai përsëriti mesazhin për kandidatë të pastër, njëjtë si diplomatja e SHBA-së, Yuri Kim

“Udhëheqësit e partive kanë një përgjegjësi ligjore dhe morale për të siguruar që listat e kandidatëve të përbëhen nga njerëz me integritetin më të lartë. Vendi meriton ligjvënës që do të mbështesin axhendën e reformave të BE për luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Thelbësore është që qytetarët të vendosin në bazë të një oferte politike.” – shkruan Soreca.

Të njëjtin mesazh dha gjatë një vizite në Tiranë disa ditë më parë edhe zyrtarja e lartë e BE Ylva Johansson.

B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shifrat e të infektuarve dhe të vdekurve nga Covid-19 mbeten të larta! Çfarë masash duhen të marrin ekspertët?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Kur është koha e duhur për të pirë ujë me limon