Pas SHBA-së, ambasadori i BE-së mesazh për drejtësinë: Shqipërisë i duhen gjyqtarë të rinj të pavarur nga politika

Pas SHBA-së, ambasadori i BE-së mesazh për drejtësinë: Shqipërisë i duhen gjyqtarë të rinj të pavarur nga politika

TIRANE-Ambasadori i Bashkimit Europian Luigi Soreca shprehet se Shqipëria ka nevojë për gjyqtarë dhe prokurorë të rinj që janë vërtetë të pavarur dhe të gatshëm që të rezistojnë nga presionet e politikës dhe medies. E ardhmja e gjyqësorit shqiptar, Soreca thotë se është në duart e Shkollës së Magjistraturës.

"Reforma në drejtësi po ecën përpara dhe zbatimi i saj duhet të vazhdojë. Fantastike të shohësh kaq shumë të rinj shqiptarë të gatshëm të jenë pjesë e sistemit të ri të drejtësisë. Ne i urojmë suksese të gjithë aplikantëve të sotëm për magjistratë dhe këshilltarë, 277 kandidatë për 100 poste për këtë vit akademik të Shkollës së Magjistraturës.

Shkolla ka në duart e saj të ardhmen e reformës në drejtësi – dhe BE-në përkrah saj. Shqipëria ka nevojë për magjistratë të rinj që janë vërtet të pavarur, të gatshëm të rezistojnë nga ndërhyrja politike dhe presioni i medieve” shkruan Soreca.

Dje ishte ambasadorja e SHBA-së Yuri Kim që bëri thirrje për qëndresë përballë sulmeve që sipas saj po i bëjnë sistemit të ri ata që nuk e duan, pasi kanë frikë prej saj.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • populli: 26/06/2020 13:02

    Patjeter Zoti Soreca por do ishte e udhes qe perpara se te jepnit deklarata te informoheshit. Se pari shkolla e magjistratures ka mbi 20 vjet qe nxjerre studente.Ne 20 vitet e para per nje vend si gjyqatr apo prokuror konkurronin nga 10 deri ne 12 persona dhe jo si tani dy njerez e gjysem per nje vend. Pra cilesia e nxenesve ishte e shkelqyer dhe ne te shkonin me te miret. Se dyti shkolla e magjistratures u ngrit dhe monitorohej nga Be madje dhe provimi monitorohej ne 7 vitet e para prej tyre. Se treti vettingu ne fakt po le ne pune te gjithe kasten e vjeter ish hetues e gjyqatre te komunizmit te cilet qe do te thote me shpirt e zemer te kamikaze te PS si rasti dvorani me shoke. Prej vettingut po largohen vetem magjistratet dhe jo sepse nuk justifikonin pasurite por sepse nuk i DO PARTIA. pra edhe pse ju duhet ta mbani me dhembe kete reforme te deshtuar te pakten na kurseni komentet pozitive sepse per brezat e rinj po instaloni nje sistem teresisht te varur nga politika.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Vizita në Itali, Rama pritet me ceremoni shtetërore nga kryeministrja Meloni (Video)

Vizita në Itali, Rama pritet me ceremoni shtetërore nga kryeministrja Meloni (Video)