PD-ja rinxjerr episodin e dytë 'Babale' për Najada Çomon e Luljeta Bozdon

PD-ja rinxjerr episodin e dytë 'Babale' për Najada Çomon e Luljeta Bozdon

Luljeta Bozo dhe Najada Çomo

Tregimi- sarkazëm i Edmond Harizajt përveçse argëtues nuk është aspak fantazi. Harizaj, me publicstikë të hollë ironizoi një fenomen skandaloz që po zbatohet këto momente. Por ngjarja është realisht dramatike.

Ka disa orë, që qarqet e opozitës, nëpërmjet njerëzve që janë në radhën e agjitropëve kanë nisur të krijojnë një imazh horror për dy nga lëvizjet politike të Edi Ramës.

Kandidimi në listat e PS-së së profesoreshave Najada Çomos dhe Luljeta Bozdos ka tronditur siç pritej narracionin e PR të opozitës dhe nga dëshpërimi kanë rinxjerrë skenarin “rezervë”, një makinacion alla “Babale” në kuptimin e fortë të fjalës.

Në orët e para të mëngjesit, “analistë” e “intelektualë” të stafit Basha kanë furnizuar qarqet opozitare me një narracion të frikshëm për mjeken e njohur, shefe e Spitalit Covid, duke e fajësuar për të gjitha rastet tragjike që kanë ndodhur.

Madje në këtë operacion agjitropësh tipik bolshefik, dalin komentet që “Najada ka vdekur demokratë në spitalin Covid”.

Më pas doli dëshmia aluçinante, tipike, pa asnjë ndryshim me rastin “Babale”. Ku një person, në shëndet të mirë, i veshur civil, del para mediave të lidhura me opozitën si pacient i spitaleve Covid dhe “dëshmon” skena të frikshme horror që sipas tij ndodhin nga spitalet, ku nuk ka mjekë, por vetëm torturues të stërvitur.

Të cilët nuk duan të shërojnë, por të vrasin pacientët. Një strategji që duket qartë që ka dalë nga kuzhinat e frikshme të dyshes Meta-Berisha, për të krijuar një debat që nuk ekziston. Një fakt që as mund të merret me mend nga logjika njerëzore; por ç’rëndësi ka. Mjafton të komentohet.

Ndërkaq, një mekanizëm direkt i familjes Berisha, nxjerr një fabul që Luljeta Bozdo nuk u kandidua nga Rama, por u përzgjodh nga një Ymer Lala dhe e lidhin në mënyrë fantazmagorike me dosjen 184 të zgjedhjeve në Dibër.

Një logjikë aq e sëmurë, sa natyrisht nuk arrin askush të gjejë lidhje; por rëndësi ka të hidhet. Një skenar tëpkë si rasti “Babale” ku u servir për mediat një bisedë që nuk kishte ekzistuar kurrë, por thjesht u improvizua në momentin e fundit, për të shpikur një “krizë politike”.

Synimi është i qartë; të devijojnë debatin për këtë risi politike që ka ndodhur dy ditët e fundit. Kundërshtimin skandaloz e sulmin pa princip, ta devijojnë në një debat për “thelbin” apo “faktet” që nuk ekzistojnë.

Një fake nevvs tipik për të prodhuar ngjarje në eprovetë. Nëse një qytetar do të kishte objeksione, kritika, apo fakte, shumë thjesht mund t’I lëvizte ose në Agjencitë Ligjzbatuese ose media, duke dhënë fakte shteruese, të pa kontestueshme siç ishte rasti “Tirja” nga emisionin “Stop”.

E natyrisht pas publikimit të fakteve mund të ndodhte ajo që ndodhi me rastin e ngjashëm. Por që është vetëm një lëvizje e imporvizuar dhe dëshpëruese; por që realisht sin ë rastin “Babale” kërkon hetim nga ana tjetër. Kush e sajoi, financoi dhe organizoi.

E mbani mend “Babalen”? U përmbyten emisionet e darkës duke e marrë si fakt, si ngjarje reale, kur kishte zëra të rëndësishëm që thonin se është sajim. Sot ne kemi të dënuar për atë ngjarje, kun ë radhë të parë është ish-deputeti i PD-së, Ervin Saljanji, i cili ka gjasa të jetë sërish kandidat për deputet, edhe pse i dënuar nga Gjykata.

Edhe pse i vërtetuar si trillium, ato emisione që i dhanë peshë këtij montimi, asnjëherë, as sot nuk kanë kërkuar ndjesë. Edhe pse mashtruan dhe i dhanë zë një lajmi të rremë…

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Emigrant: 06/03/2021 19:16

    Keto lloj lojrash quhen alla berisha se lulit nuk i del kohe .sepse eshte jasht loje .por ky qeni plak nuk ka lene njeri pa e baloasur .perfiton nga rasti sepse mortna nuk ha mut .perndryshe duhet te ishte harruar

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A është Shqipëria në rrugën e duhur pas 110 viteve pavarësi?×

Lajmi i fundit

Aksident i rëndë në Maliq, dyshohet se këmbësori ka ndërruar jetë

Aksident i rëndë në Maliq, dyshohet se këmbësori ka ndërruar jetë