Pëllumb Kulla: Edhe unë mbi çështjen Bregoviç

Pëllumb Kulla: Edhe unë mbi çështjen Bregoviç

Goran Bregoviç

Është e turpshme kjo polemikë.

Aq sa mua më vjen turp edhe që nuk rri dot pa marrë pjesë, edhe në këtë zhurmërim.

Na tërheqin zvarrë ca njerëz me nevoja më të mëdha se ato muzikoret. Po na zvarritin në këtë terren të mirënjohur shqiptar, për një konflikt të ri shqiptaro-shqiptar.

Për këtë u vu edhe kjo flakë politike. Këtë e duan gjasmenacionalistët e shumtë, votahumburit gojëhidhur, që vërsulen në çdo zjarr dhe rreshtohen në anën e mosarsyes.

Në këto pak rreshta, dua përulësisht të ftoj një zgjidhje për të dy palët.

Nuk di që ai ta meritojë dënimin por, megjithatë, e dënoj artistin bosnjak Goran Bregoviç, edhe sikur atij antishqiptarizmi të mos t’i ketë shkuar nëpër asnjë sekondë. E dënoj duke iu kërkuar atyre që nuk e pëlqejnë, që të mos i shkojnë aspak, ta shohin dhe ta duartrokasin aty në festën e birrës në Korçë. Le ta lenë para mikrofonit me sheshin bosh përpara. Pa këmbë njeriu!

Nga ana tjetër këngëtarin e shquar me atë popullaritet marramendës, e përgëzoj për simpatinë që ka fituar nëpër Ballkan dhe botë dhe uroj që në Korçë, të jetë i rrethuar me sa më shumë admirues. Ftoj të gjithë ata që e pëlqejnë të vrapojnë të shijojnë artin dhe zërin e tij.

Unë do të jem mes tyre!…

Hej dreq! Nuk na u ndanë votimet ne, shqiptarëve!

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Rama gjithmone i pari: 09/08/2021 16:39

  Nje gje kupto, Artisti dhe Kengetari jan nje. Ai qe mbodhi lek kunder luftes se Natos. Ne nuk po shpallim Bregovic Non Grata. Skemi fuqi. Po ju themi atyre qe po paguajne ate me leket tona qe ju blejme birren. Merre me leket tona ne shtepi...mos na i sill ne shesh. Bej nje zgjedhje tjter. Po ku pyesin ata. Per kete gje e ftuan. Jo?! I ari qe e ftoj ish rama

  Përgjigju
 • Menderomania: 09/08/2021 16:37

  Mos u merzit Pellumb. Sindroma e Stokolmit nuk shuhet. Eshte ne id. Si ben dot derman Doktori. E ke thne vet. E meitoja te me burgosnin ne ligj. Mos u merakos per sheshin, do mbushet plot po ofrohet birre dhe te holla falas. E kush nuk vete. Edhe ti do vesh. Mire ben. Blihet cdo gje. Medermja po e po

  Përgjigju
 • Art dhe kulture: 08/08/2021 21:57

  Goran BREGOVIÇ, nje Yll dhe Artist i Madh. Rrofshin Serbet, Greket, Makedonet, Malazeste, Kroatet, Bullgaret, Boshnjaket, Rrumunet, Shqiptaret e mire dhe te ndershem dhe fetare. Poshte dykembeshit e keqinj, maskarenj dhe injorante...

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A i përballoni dot pushimet e verës me rritjen e çmimeve?×

Lajmi i fundit

John

Po flinin në hekurudhë, treni shtyp për vdekje dy emigrantët në Maqedoninë e Veriut