Rama: Vijon puna për ndërtimin e Portit të Durrësit dhe Vlorës! Rritje e numrit të turistëve në monumentet historike

 

Vijon tashmë puna për ndërtimin e portit të Durrësit dhe atij të Vlorës.

Këtë e bëri të ditur, kryeministri  Edi Rama nga promovimi i Kalendarit Kombëtar Turistik të ngjarjeve kulturore, artistike dhe të traditës nëpërmjet aplikacionit TEA.

“Ka filluar puna për portin turistikë të Durrësit, Vlorës, jemi dhe jemi optimist me hapjen e porteve turistike kuadri do jetë i plotësuar dhe do të kemi një rritje shumë të ndjeshme të numrit të vizitorëve, sepse nuk është numri që na intereson, por të ardhurat nga këta vizitorë. Rritja e numrit e kontratave të hoteleve me 5 yje është domethenëse, sepse vite më parë nuk mendohej kjo gjë”, tha ai.

Shifrat në rritje të numrit të turistëve që kanë vizituar monumentet historike në vend, sipas kryeministri janë shifra marramëndese.

“Monumentet historike dhe sitet arkeologjike kanë tërhequr 1820 mijë vizitorë parqet kombëtare janë vizituar 800 mijë vizitorë. Këto janë shifra marramëndëse po të kemi parasysh se nga jemi nisur, por më rëndësi ka se ku duam që të shkojmë. Shqipëria do të rrezatojë shëmbëlltyrën e një vendi që është Europa e Ballkanit. Versioni i ri aplikacionit që është një inovacion i rëndësishëm në fushën e zhvillimit të turizmit dhe që do të vazhdojë që të pasurohet me tutje edhe me një gjenerator të inteligjencës artificiale që dot i bëjë të munduar turistëve që të bëjnë personalizimin e planeve të tyre të udhëtimit dhe po ashtu që të ketë në dispozicion harta 3D dhe opsione të reja për të pasur një përvojë sa më të plotë të vizitës së tyre në vendin tonë”, tha ai.


Lajmi kryesor:

'Turizmi'/ Rama: Shkoni pas lekëve dhe numrave! Gara për ndërtimin e Milot-Balldren hapet brenda muajit! Aeroporti i Vlorës, operacional verën e ardhshme


S.B/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Këshilli Bashkiak miraton projektin e ri “Ecole 24”: Kurse falas në teknologji për të rinjtë

Këshilli Bashkiak miraton projektin e ri “Ecole 24”: Kurse falas në teknologji për të rinjtë