Anëtari i KLP-së spiun? Prokuroria mbyll hetimet për Bujar Sheshin

TIRANE-Pas disa muajve hetime nëse ka falsifikuar apo jo formularin e vetëdeklarimit, prokuroria nuk gjeti vepër penale duke ka dalë në përfundimin se anëtari i Këshillit të Lartë të Prokurorisë Bujar Sheshi nuk ka gënjyer, pra nuk janë gjetur fakte se ka qenë pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit. Sipas prokurores, Marjeta Zaimi që pushoi hetimet, rezulton se Sheshi nuk ka qenë bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit të diktaturë, raporton gazetari i Report Tv, Arsen Rusta.  

Po sipas prokurores, Autoriteti i Hapjes së Dosjeve fillimisht ka mbajtur një relacion ku shprehet se Sheshi nuk ka qenë sigurims, por në rrethana të paqarta është ndryshuar qëndrimi dhe me shumicë votash është votuar ndryshe.

Në përfundim, prokuroria thotë se nuk ekziston asnjë dosje bashkëpunimi apo deklaratë personale që të vërtetojë se Sheshi ka qenë sigurims.  Anëtari i Këshillit të Lartë të Prokurorisë Bujar Sheshi kallëzoi institucionin e hapjes së dosjeve për dokumentin që sipas tyre ka qenë sigurims.

Në Prill të këtij viti Gjykata Administrative pranoi kërkesën e prokurorit Bujar Sheshi, që është edhe anëtar i Këshillit të Lartë të Prokurorisë duke rrëzuar vendimin e Autoritetit të Hapjes së Dosjeve që e nxirrte si ish-sigurims i shtetit në kohën e regjimit komunist në Shqipëri, ndërkohë që cështja është në Apelin Administrativ.

Por disa muaj më parë drejtuesja e Autoritetit për Informimin mbi Dokumentet e Ish-Sigurimit të Shtetit (AIDSSH) Gentiana Sula u shpreh se i qëndron shkresës së dërguar prokurorisë së Përgjithshme nga institucioni që drejton, nga ku deklaron se Sheshi ka qenë ish-bashkëpunëtor i sigurimit të shtetit.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • YYY: 16/09/2019 09:03

  Edhe nese nuk ka deklarat apo dosje bashkepunimi, nuk do te thote me siguri qe nuk ke qene bashkepuntor. Jo te gjithe bashkepuntoreve u merrej deklarta nderkohe qe dosjet per krimet e ndergjegjes jane azgjesuar. Por ka rregjistra e kartela. Keto te fundit duket nuk jane konsideruar. Gjithsesi prokuroria eshte shprehur.

  Përgjigju
 • Ligji: 15/09/2019 22:14

  Atehere prokuroria duhet te coje ne ndjekje penale zn. Sula per shperdorim deryre dhe falsifikim.

  Përgjigju
 • Nandi: 15/09/2019 22:14

  Nuk ka ditur gje i shkreti, vetëm shoket.e dhomes ka spiunuar. Pyeteni perse nuk ka deklaruar vitin kur ka ndryshuar mbiemrin nga “Shesha” në “Sheshi” dhe pae muk e kane mderruar dhe pjesa thetee e fisit?

  Përgjigju
  • Arben Metani: 16/09/2019 06:46

   Mos u beni me ekspert se ekspertet. Perderisa ligji e tha fjalen e vet te tjeret duhet te heshtin. Ky eshte ndryshimi i madh ne mentalitet ndermjet botes perendimore demokratike dhe pjese tjeter te botes. Qe dine dhe respektoj e shtetin. Ai qe eshte. Nuk njoh as personin e diskutuar ne shkrim dhe as replikuesin. Por cfar duhet te bej nje njeri sot kur dikush nga zyrtaret e shtetit me apo pa dashje gabon? Dhe personi ne fjale i ka bere te gjitha dhe ka dale fitues. Te tjerat jane thashetheme dhe ligesi Shqiptare.

 • Sondazhi i ditës:

  Varianti afrikan mbërrin në Europë, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid edhe në vendin tonë?×

Lajmi i fundit

John

Reshje të dendura shiu në të gjithë vendin, Policia apel shoferëve: Tregoni kujdes, lëvizni me shpejtësi të ulët