Përhapja e COVID-19/ Meta shpreh solidaritet me shqiptarët e Luginës së Preshevës

Presidenti Meta

Presidenti i Republikës,  Ilir Meta zhvilloi sot biseda telefonike me Kryetarin e Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, Kryetarin e Komunës së Bujanocit Shaip Kamberi, si dhe me Kryetarin e Grupit të Kuvendarëve në Komunën e Medvegjës, Muharrem Salihu.

Meta u interesua për gjendjen shëndetësore të qytetarëve në Luginë, si dhe shprehu solidaritetin e plotë me ta në këto momente të vështira.

Gjithashtu, Presidenti Meta shprehu kënaqësinë që deri tani situata në Preshevë, Bujanoc e Medvegjë paraqitet e qëndrueshme sa i përket përhapjes së pandemisë COVID-19.

Një ditë më parë lideri demokrat Lulzim Basha i kërkoi kryeministrit Edi Rama që të ndihmojë shqiptarët në Luginën e Preshevës.

"Lugina e Preshevës po përballet me pasojat e COVID-19. Për situatën e veçantë ku ndodhen, i bëj thirrje qeverisë të ofrojë asistencë shëndetësore përmes personelit mjekësor. Ndihma për vëllezërit dhe motrat tona atje, është detyrim kombëtar dhe kushtetues", u shpreh Basha.

E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Një ditë afat për reformën zgjedhore, a mendoni se palët politike do vendosin në favor të qytetarëve?

Komento

Komente

  • edi: 10/04/2020 14:41

    Ja dhe breke-shkurtri presidenti komunist meta Qan hallet e presheves po hallet e Shqipetareve flet lulushi Do i degjojme sa te mbaroje Corona -Virus Shendet dhe bythe te forta shpirtemiret dhe te ndershmit qe kalojne dhe kufite

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Tritol në hotelin e Ervin Matës pranë QSUT-së në Tiranë, nuk ka të lënduar