Raketat ruse rrezikuan Mitsotakis në Odesa, Rama dënon sulmin: Provokime të pamatura, rrezikuan jetën e mikut dhe aleatit të përkushtuar

Tirane- Përmes një postimi në rrjetin social X, kryeministri Edi Rama ka dënuar sulmin me raketa ruse ditën e djeshme (6 mars) në Odesa, e cila ra fare pranë delegacionit të kryeministrit grek Mitsotakis.Ky i fundit ishte për një vizitë të papritur në Ukrainë me presidentin Volodymyr Zelensky.

Rama shprehet se këto sulme janë provokime të pamatura dhe të rrezikshme.

Postimi i Ramës në X:

'Ne dënojmë fuqishëm sulmin me raketa ruse në Odessa që rrezikoi jetën e kryeministrit Mitsotakis të Greqisë, mikut dhe aleatit të përkushtuar të NATO-s dhe Presidentit Zelensky, të cilin pata kënaqësinë ta prisja javën e kaluar në Tiranë. Këto janë provokime të pamatura dhe të rrezikshme.' shkruan Rama.

We strongly condemn the Russian missile attack in Odessa that endangered the life of Prime Minister Mitsotakis of Greece, a friend and a dedicated NATO ally and of President Zelensky, whom I had the pleasure to host last week in Tirana. These are reckless and dangerous…

— Edi Rama (@ediramaal) March 7, 2024

Autokolona ukrainase që shoqëronte kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis, gjatë vizitës në Odesa me Zelenskyn, u sulmua nga një raketë ruse. Goditja e raketës ndodhi rreth 150 metra larg delegacionit të kryeministrit grek.

Sipas raportimeve takimi mes dy delegacioneve u krye në kushte mjaft të fshehta. Mitsotakis shkoi në Ukrainë për një vizitë dy-ditore, para se të shkoj në Bukuresht për Samitin e Partive Popullore Evropiane. Takimi më pas, mes presidentit Zelensky dhe kryeministrit Mitsotakis u zhvillua normalisht. 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 14:36
Rusia lëshoi raketa pranë vendit ku Zelenksy takoi Mitsotakis, Komisioni Europian: Kanë frikë nga liderët e Perëndimit, por nuk na ndalin

1682511109_gvl.JPG

Gjatë konferencës së sotme, përfaqësuesi i Komisionit Evropian, Eric Mamer, u pyet për sulmin me raketa të Rusisë në Odessa një ditë më parë.

Mamer u shpreh se ky akt i Rusisë tregon se i frikësohet liderëve të Perëndimit, duke e dënuar si akt, i cili i rrezikoi jetën kryeministrit grek Kyriakos Mitsotakis dhe presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky.

“Ajo që është e qartë është se çfarëdo që duan të bëjnë rusët, ata po dështojnë. Është e qartë se ne do të vazhdojmë të qëndrojmë pranë Ukrainës siç kemi bërë që nga fillimi i konfliktit. Veprime të tilla nuk na pengojnë të mbështesim Ukrainën”, tha ai.

G.K/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Stela: 07/03/2024 14:43

  Mik dhe aleat quan nje fashist qe bllokon rrugen europiane te vendit tend?

  Përgjigju
 • O Ram: 07/03/2024 14:14

  E ke fjalën për Zelenskin. Se për Miçon, s'besoj të vjen keq. Ndoshta Miço i dha kordinatat Putinit!! Që Putini të frikësojë Zelenskin dhe për Miçon duket sikur hiqet çdo dyshim që është shok i Putinit.

  Përgjigju
  • Melina: 07/03/2024 20:12

   25 vjet kam jetuar ne Greqi dhe e njoh mire menyren se si mendojne dhe veprojne greket. I keni rene pikes me komentin tuaj.

 • Koli: 07/03/2024 13:46

  Micotakis shkoi ne menyre sekrete te beje marrveshje me Zelenskin per te mos u investuar ne Shqiperi per prodhim municionesh dhe trajnim ushtaresh Ukrainas! Ky veprim dihej qe do ndermerrej nga Greket kur duket qarte frika dhe investimi marramendes ne ushtri qe po bejne! Marrja e 40 F35 nga USA e ka nje qellim ne mos pushtues kercenues ndaj Shqiperise! Gjithsesi ketu do duket se sa bese kane Ukrainasit qe personalisht i vleresoj per popull te beses! Gjithsesi ata jane ne lufte dhe jo lufte dosido por me Rusine dhe eshte normale qe te bejne marreveshjet qe u interesojne! Gjithsesi uroj qe kjo lufte te perfundoje me fitoren e Ukraines!

  Përgjigju
 • Arben: 07/03/2024 13:37

  Imagjinoni sikur drejtesia shqiptare te kishte liruar Belerin. Mund te kishte qene ne Odesa bashke me Mitsotaqis dhe mund te kishte rrezikuar jeten. Kurse Rama besoj e ka kete postim per tallje me greket. Nuk ka sens ndryshe.

  Përgjigju
 • Kolen: 07/03/2024 13:31

  Sa mire do ishte ta kishin keputur miqotaqin ato raketat

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Në dashuri bëni kujdes që të mos mërziteni...çfarë thonë yjet për ju sot

Në dashuri bëni kujdes që të mos mërziteni...çfarë thonë yjet për ju sot