Rama takim falenderues në Tiranë: Kamza ishte trëndafili i fitores së PS

 

Partia Socialiste ka organizuar një takim falenderues për fitoren e 14 majit në Qarkun e Tiranës. Rama tha se qytetarët iu besuan me votë atyre për të vijuar punët e mira për Shqipërinë, ndërsa triumfin në Kamëz e cilësoi si trëndafili i fitores së PS.

Rama tha se në Kamëz nuk kishin fituar asnjëherë, duke thënë se qytetarët kanë votuar me mendje. Rama tha se kjo fitore historike në të gjithë vendin tregon që qytetarët kanë një pritshmëri të lartë për PS.

“Nëse ju nuk do ishit në lartësinë e kësaj sfide unë nuk do ju kisha mbështetur. Kështu që çdokujt i pëlqejnë falenderimet por në këtë rast më duken pak të tepërta. Në këtë takim ne jemi për të falenderuar të gjithë ata që mundësuan këtë rezultat pa i hequr asnjë meritë kandidatëve por duke theksuar faktin që nëse nuk do ishin në lartësinë e duhur të gjithë ata të cilët i dhanë jetë kësaj fushate por edhe përpara kësaj fushate e përgatitën këtë fushatë, por dhe përpara përgatitjes ishin aty siç kanë qenë aty, ne nuk do kishim arritur dot rezultatin që arritëm. Mbi të gjitha ky rezultat është rezultati i PS. Është rezultati i një organizate e cila është fuqizuar, është konsoliduar si një skuadër që luan së bashku për një kohë relativisht të gjatë mekanizmat e të cilës janë të kolauduar.

Repartet janë të harmonizuara, organizatat bëjnë punën e tyre, patronazhistët bëjnë punën e tyre, futjen dhe të aktivistëve është shtuar një repart i ri i cili është ende në fillesat e veta por ka dhënë kontributin e vetë por shpresoj ta ketë më të madh në të ardhmen, pa harruar koordinatorët, të deleguarit, pa harruar edhe deputetët. Është një orkestër harmonike që ka arritur përsëri të bëjë detyrën dhe këtë herë duke prodhuar një rezultat të cilin e mirëkuptoj deri diku. Patjetër që partia ka arritur të prodhojë një bazë të rezultatit ku pastaj merita e kandidatëve është që mbi atë bazë të prodhojnë dhe ata pjesën e tyre.

Nuk besoj se i ngelet hatri Lali Erit se boll e kemi përkëdhelur në kuptimin e mirë të fjalës, se mos na del ndonjë titull kështu pa dashje, në radhë të parë të them që në këtë buqetë të Tiranës trëndafili më i bukur është trëndafili i Kamzës. Për faktin se ishte dhe beteja më e pamundur teorikisht. Në Tiranë e kemi traditë të fitojmë, në Vorë kemi humbur por edhe kemi fituar, në Rrogozhinë përgjithësisht kemi fituar, ndërkohë që në Kamëz ne nuk kishim fituar asnjëherë. Në Kamëz ishte shembulli i jashtëzakonshëm i një harmonizimi të dëshirës së madhe për të fituar me punën e madhe për të fituar por edhe kandidatin e madh për të fituar. Kështu që 60% në Kamzë është diçka e jashtëzakonshme.

Një nga arsyet e asaj vote janë ato që janë bërë për fëmijët e Kamzës. Votuesit kanë bërë një zgjedhje, një pjesë të madhe të tyre, kanë votuar me mend, jo me zemër. Me siguri e kanë dëshiruar një kandidat si Rakipin. Ka mbyllur në kohë rekord rindërtimin, ka krijuar një sinergji me njerëzit. Rezultati i 14 majit është një rezultat i kombinuar gjerash, ndërkohë që unë nga eksperienca ime besoj se nuk ekziston një kategori e zgjedhjeve lokale, janë gjithmonë kombëtare, pavarësisht nëse zhvillohen në rol kombëtar apo lokal, në fund të ditës nëse nuk ka një qasje kombëtare të së tërës nuk lexohet mirë edhe vota.

Pritshmëria, ky rezultat tregon pritshmëri shumë të madhe. Në mes të mandatit të tretë tërësor të kesh një pritshmëri kaq të madhe është shumë sfiduese. Është inkurajuese se kjo tregon që njerëzit nuk e kanë humbur shpresën tek ti, tek ne, por sfiduese se pritshmëria e madhe mund të kthehet në problem, se do të thotë që njerëzit presin shumë, dhe s’do të thotë që presin gjatë. Ne mund të bëjmë shumë më tepër, krijimi i një raporti me njerëzit, ku ata të ndihen të respektuar dhe të dëgjuar. Jo cdo gjë mund të plotësohet, por ama cdo gjë mund të diskutohet, jo për cdo gjë mund të thuhet po, por për çdo gjë thuhet të dëgjova", tha Rama. 


Lajmi kryesor:

Arrestimi i sekretares së përgjithshme të 'Shëndetësisë', Rama: E tmerrshme, si mund të ndodhë kjo? U kap në flagrancë duke marrë lekë


SI.E./KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Vedat Muriqi s'ka të ndalur, shënon sërish në La Liga dhe vendos rekord

VIDEO/ Vedat Muriqi s'ka të ndalur, shënon sërish në La Liga dhe vendos rekord