Rama tallet me Metën: Si do ndihej Aleks Buda nëse do ngrihej nga varri! Merr dekoratën, ndihesh krenar dhe sheh që të njëjtin nderim merr edhe “ustai i tallavasë” (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama, teksa ishte i parnishëm ditën e sotme në një aktivitet në Akademinë e Shkencave, thumboi presidentin Ilir Mtea, ku tha se ‘Ka marrë fund koha kur titujt akademike shpërndaheshin si ato dekorata presidenciale dhe prej shumë vitesh me emrin e Skendërbeut.’

Rama pyet se si do ndjehej Aleks Buda nëse do të ngrihej nga varri për të vizituar akademinë e pas masakrës së vitit 2008. Kreu i qeverisë shtoi se ka marrë fund koha kur titujt shpërndaheshin si dekorata presidenciale nga ustai i tallavasë

‘Nuk kemi më një instutcion qëllimi i vetëm i cili u katandis dietave ose pensioneve të veçanta dhe asnjë institucion pa asnjë rol. Si do ndjehej Aleks Buda nëse do të ngrihej nga varri për të vizituar akademinë e pas masakrës së vitit 2008 dhe sot kësaj pyetje mund ti jap një përgjigje paksa lehtësuese sepse janë tre projekte që bëjnë krenar Aleks Budën. Ka marrë fund koha kur titujt akademike shpërndaheshin si ato dekorata presidenciale dhe prej shumë vitesh me emrin e Skendërbeut dhe Naim Frashërit apo Nene Tereza një kohë kur aq sa mund të ndjehesh krenar për arsye legjitime të marrësh një prej tyre aq edhe ndjehesh i poshtëruar kur të nesërmen e sheh që të njëjtën gjë merr edhe një usta i tallavasë.

Jemi një vit larg nga një ngjarje e rëndësishme në Akademinë e Shkencave 5 vjetori i themelimit të saj edhe pse jemi një vend shumë më të gjatë akademike. Unë besoj se pranimi i 17 antarëve të jashtëm kërkimi në fusha të reja, hulumtimi në shkenca  janë një arsye për të mos e pritur 5 vjetorin e këtij institucioni me kokën e ulur edhe pse nuk janë mjaft për ta pritur me kokën lart. Këtu ka munguar në këtë kohë të fundit lidershipi organizimi dhe dëshira për tja u dhënë dijen e këtyre njerëzve sfidave të vendit përmes insitucionit serioz. Unë them që duhet pranuar se nuk është pak, inercia degraduse poshtëruese ja ka lënë vendin një inercie të re të qëndrueshme dhe ërpjepje për të ndryshuar me modesti.- tha Rama.


Lajmi kryesor:

Pranohen 17 personalitete të jashtëm, Rama falënderon Gjinushin: Më bëri mos të kem alergji nga Akademia e Shkencave! 'Thumbon' Metën: Na ndihmoni të ndryshojmë ligjin e medaljeve


M.Q./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mund ta bëjë SPAK vettingun e politikanëve?×

Lajmi i fundit

John

Të dhënat e INSTAT/ Gjatë viteve 2014-2020, shpenzimet e familjeve me arsim të ulët u rritën më shpejt se tek ato me arsim të lartë