Refuzoi ftesën e Ramës, Basha takim me ekspertë: Do të bëj propozime për përballimin e situatës

TIRANE-Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha nuk pranoi ftesën e kryeministrit Rama për të qenë pjesë e mbledhjes së Komitetit Kombëtar të Rindërtimit, por zhvilloi në selinë blu një takim me disa ekspertë, sipas PD-së në fushën e emergjencave civile, me pedagogë inxhinierë, gjeologë, arkitektë, ekspertë të sizmologjisë dhe të ndërtimit për t’u konsultuar rreth masave që duhet të marrë Shqipëria për normalizimin e situatës në një kohë sa më të shpejtë dhe për marrjen e masave për të ardhmen.

"Pjesë e këtij takimi ishin personalitete të njohura si Ismail Hoxha, Faruk Kaba, Skënder Allkja, Markel Baballëku, Fisnik Kadiu, Ernest Noka, Rikard Luka, Sokol Allaraj, Marin Biçoku, Besnik Aliaj, Gafurr Muka, Lulzim Shena, Klid Premti, Sazan Guri, Mentor Balili, Shemsi Prençi" njofton selia blu.  Sipas PD-së, ekspertët sollën përvojën e tyre dhe propozime konkrete, të cilat do të jenë baza për propozimet e Partisë Demokratike për përballimin e situatës.

Kryetari Basha, po sipas njoftimit të PD-së, vlerësoi se Shqipëria ka burime të mjaftueshme njerëzore për të evidentuar problematikën dhe për të dhënë zgjidhje, por kërkohet koordinim, mbështetje dhe financim. "Një nga problemet e ngritura në takim nga ekspertët sizmologë është që Shqipëria nuk e ka të plotë rrjetin e saj sizmik, nuk ka financimet e duhura dhe Instituti i Sizmologjisë është përjashtuar nga oponenca sizmike e ndërtimeve" thuhet më tej. 

Sipas PD-së, inxhiniere Mimoza Hysaj nga Durrësi ishte njëra nga ekspertet që foli duke e trajtuar çështjen në 3 drejtime kryesore; Në menaxhimin e burimeve njrëzore, në ekspertizë dhe në legjislacion. Inxhinierja tha se në aspektin njerëzor, emergjencat nuk kanë funksionuar. “Nuk kishte asnjë plan për raste të tilla, siç ka në çdo vend të botës. Qytetarët e Durrësit nuk dinin ku të trokisnin. Edhe sot vazhdon sorollatja e tyre. Akoma nuk gjejnë mundësitë të komunikojnë me autoritetet për të shprehur shqetësimin e tyre. Ajo që kam konstatuar këto ditë nga disa inspektime që kam bërë vetë privatisht dhe me disa kolegë të tjerë është se ka apartamente të shkatërruara, që janë bashkuar me njëri-tjetrin, pavarësisht dukjes jo shqetësuese të fasadës“- u shpreh e shqetësuar ing. Mimoza Hysaj.

Përsa i përket funksionimit të ligjit, Hysaj propozoi ndryshimin e ligjit për Planifikimin e Territorit, duke bërë të detyrueshëm në ndërtim studimet sizmologjike dhe gjeologjike. “Mendoj që pjesa e studimit gjeologjik dhe sizmik të bëhet detyrim ligjor, pasi, aktualisht, është vetëm rekomandim dhe jo gjithmonë respektohen nga arkitekti dhe konstruktori. Është shumë e rëndësishme që detyrimet ligjore të shikohen me përpikmëri dhe të zbatohen"  tha ing Mimoza Hysaj.

Ajo ngriti pyetje të vlefshme lidhur me ndërtimet në zonën e Kënetës dhe të mosfunksionimit të IKMT-së. “IKMT nuk është vetëm për të prishur objektet. Në radhë të parë është për të parë zbatimin e këtyre objekteve që kanë marrë leje ndërtimi. Me të drejtë u tha këtu që në Kënetë nuk duhet ndërtuar, pasi njihen njollat gjeologjike. Pyetja është kush i ka dhënë këto leje ndërtimi? Pse janë dhënë? Pse disa ndërtojnë dhe nuk kontrollohen, ndërsa disa kontrollohen edhe për gjënë më të vogël? Ne vetëm flasim për standard europianë, por, de fakto nuk i kemi” – theksoi ing Mimoza Hysaj.

Kryeministri Rama i ka drejtuar disa ftesa publike Lulzim Bashës që të ulen bashkë për të bashkuar forcat për të kapërcyer këtë moment të vështirë pas tërmetit tragjik, por lideri demokrat ka refuzuar. "Do të doja të ishte këtu edhe opozita, pasi janë të mirëpritur gjithmonë. Do të doja të ishte këtu edhe opozita dhe janë gjithmonë të mirëpritur. Sepse këtu nuk kemi çfarë të ndajmë dhe nuk kemi çfarë dallimesh të kërkojmë tek njëri-tjetri" tha Rama sot në mbledhjen e Komitetit të Rindërtimit.

d.ba./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A ju duket i drejtë vendimi i BE për të mos hapur kufijtë me Shqiperinë pas 1 korrikut?

Komento

Komente

 • Sigi: 02/12/2019 10:04

  Meqe qoftlargu ju ka dhene urdher mos bashkepunoni me qeverine ,qe ta tregoni veten opozite e vertete mblidhni fonde nga anetaret dhe militantet e PD qe i keni bere bisnesmen dhe meqe burimet njerezore i keni ,ngrini nja 300 shtepia ne fshatra dhe mos e pyesni qeverine . Ju nuk keni bythe te dhuroni as nje lek .Mire keq ,grupi parlamentar i PS dhe kryebashkiaketdhane nje rroge mujore . Kur nuk mundeni ,te pakten lerini llogjet e kota se popullit si rreh fare tek ju se kane njemije halle dhe probleme

  Përgjigju
 • asl: 02/12/2019 05:19

  Bishti i qenit sado ta drejtosh prape bisht qeni mbetet.Lul shpellari nuk ka per tu bere kurre politikan.Qe te jesh demokrat nuk eshte e thene qe duhet te jesh pd.Njerzit duhet ta kuptojne kete gje.

  Përgjigju
 • Tahir: 02/12/2019 03:13

  Me "eksperte" si Sazan Guri me shoke nuk del dot as nga Tirana e jo me te shkosh ne Evrope. Jeni mbledhur me nje tufe sharlatanesh.

  Përgjigju
  • Shpata: 02/12/2019 09:11

   E vertete eshte me eksperte si Sazan Guri nuk shkon dot ne Europe! Ne ekspertet e vertete ikem se me hajdutet nuk punohet dot ! Une qe po te shkruaj jam ekspert ne Europe, shkollat i kam mbaruar me dhjeta, me vjen per te qare ku eshte katandisur vendi im ! Disa here i kam derguar Edit projekte, me kote ! !Si rregullohet kjo pune, ku eshte populli ? Respekt !

 • jani: 02/12/2019 00:48

  Po ku i gjen keta eksperte leshi. Ke harruar Abin ate ambientalistin, cim peken, dhe ate mashtruesin e LSI Besjan Peshen dhe e zgjidhe problemin. O mavri ti as njerez per shoqeri ne kafe nuk ke.

  Përgjigju
 • zani: 01/12/2019 23:05

  E PASKENI MARE EDHE SAZAN GURIN,,,TANI E KENI RREGULLUAR PUNEN....TANI SHPETOI SHQIPERIA....

  Përgjigju
 • Lleshi: 01/12/2019 21:38

  O Luli o sot o kurre duhet te jeni bashke oer tee zgjidhur ceshtejen e njerzve qe nuk kane streh i keni politikat se ne keto momente te punohet per nje komb

  Përgjigju
  • Donaldi: 02/12/2019 05:55

   I nderuari Llesh, Po cfare Luli ore. Lulshit Te behet gati per tu denuar se eshte turp I botes per cfare ka bere. E Te keqen vellai keta ......duhet Te zhduken. Luli Te denohet qe ka bere edhe shtese pallati.×

Lajmi i fundit

John

Luan me Bayern-in dhe ka model Ronaldo-n, 18-vjeçari shqiptar: Të bëhesh futbollist do shumë sakfrifica