'Reuters': Protestë dashurie, lezbiket shqiptare martohen jozyrtarisht

'Reuters': Protestë dashurie, lezbiket shqiptare martohen jozyrtarisht

Alba dhe Edlira

Në tarracën e bashkisë së Tiranës, çifti i së njëjtës gjini Alba Ahmetaj dhe Edlira Mara, zhvilluan një ceremoni jozyrtare dasme, si një lëvizje simbolike për të promovuar të drejtat e LGBT+, në vendin konservator ballkanik.

Të ftuarit hodhën petale të bardha ndërsa çifti, i veshur me fustane të bardha, iu afrua altarit që shikonte qendrën historike të qytetit. Kur ceremonia mbaroi, ata u puthën dhe përqafuan vajzat e tyre binjake trevjeçare.

Martesa e të njëjtit seks nuk lejohet në Shqipërinë me shumicë myslimane dhe lidhja e tyre nuk do të njihet nga shteti. Por çifti, të cilët u martuan nga dy pastorë britanikë, donin të dërgonin një mesazh.

‘Shoqëria jonë është shumë patriarkale dhe homofobike’, tha Ahmetaj para ceremonisë. ‘Kjo është diçka që na takon neve, pse duhet të përzihet shoqëria këtu?’

Tre kate më poshtë, policia ruante hyrjen e ndërtesës në rast proteste. Kur dasma u njoftua në rrjetet sociale një ditë më parë, postimi u vërshua me gjuhë urrejtjeje.

"Njerëz të sëmurë," tha njëri. “Duhet të digjesh në ferr”, ka shkruar një tjetër.

Ndërsa shumica e Evropës Perëndimore ka bërë hapa drejt barazisë martesore, të drejtat janë të kufizuara në pjesën më të madhe të Evropës Qendrore dhe Lindore.

Greqia fqinje miratoi në ligj martesën e të njëjtit seks në fillim të këtij viti dhe Kosova, po konsideron njohjen e bashkimeve të të njëjtit seks së shpejti. Por liderët myslimanë dhe të krishterë kanë ndikim të fortë në Shqipëri dhe e kanë kundërshtuar një ndryshim të tillë.

Sipas një raporti të BE-së vitin e kaluar, rreth 40% e komunitetit shqiptar LGBT+ raportuan incidente diskriminimi. Vetëm një e pesta e tyre u raportuan në polici.

Më 10 shkurt, Mara dhe Ahmetaj ishin duke pirë kafe me vajzat e tyre në një kafene të Tiranës, kur të dyja morën mesazhe në Facebook ku thuhej se do të qëlloheshin nga një snajper "në mes të ballit" nëse do të shkonin përsëri atje, tha Mara.

“Kisha frikë ta kaloja atë rrugë për ditë të tëra... rreziku në mendjen time është ende i pranishëm”.

Megjithatë, gratë kërkojnë të drejtat e tyre.

Ata kanë shkuar në gjykatë për t'u njohur si prindër të përbashkët të vajzave të tyre. Nëse kjo dështon, ata planifikojnë ta referojnë çështjen e tyre në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut në Strasburg.

"Ne nuk do të ndalemi së luftuari," tha Mara, nëna biologjike. “Vajzat tona meritojnë të na kenë të dyja në dokumente zyrtare”.

Ceremonia e së dielës u zhvillua me pamje nga sheshi kryesor i Tiranës. Disa dhjetëra të ftuar pinin verë dhe brohorisnin për miqtë e tyre.

“Atyre që janë kundër kësaj martese po u them se asgjë nuk do të ndryshojë, toka ende rrotullohet, Shqipëria do të vazhdojë të jetë e varfër dhe e ndotur”, tha Xheni Karaj, një aktiviste LGBT+, partneri i së cilës kapi buqetën e dasmës.

*Marrë nga Reuters 

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Odeta.: 20/05/2024 20:58

  Lujtën menç njerzit..turpi i shekullit.

  Përgjigju
 • Odeta: 20/05/2024 20:53

  Një devijim i vlerave njerëzore.E pa pranushme.

  Përgjigju
 • ion: 20/05/2024 15:07

  Një mrekulli, shumë bukur! Urime!!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Rritet kosto e hekurudhës Tiranë – Durrës, arrin në 129 mln euro, pa elektrifikimin

Rritet kosto e hekurudhës Tiranë – Durrës, arrin në 129 mln euro, pa elektrifikimin