POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Riparohet memoriali i grekut në Finiq, banorët ndoqën autorët, por nuk arritën t’i kapin (VIDEO)

FINIQ-Banorët në fshatin Kranë kanë riparuar memorialin që u dëmtua mbrëmjen e djeshme nga disa persona të paidentifikuar (lexo këtu). Ata kanë mbledhur copat duke riparuar dhe rivendosur pllakën e memorialit në Kranë.

Mbrëmë rreth orës 19:00 disa persona grisën flamurin grek dhe u thyen memorialin e Thimio Lolit, i cili ka qenë njëri ndër të ashtuquajturit komandantë të çështjes së Vorio Eprit.

Gazetari i Report Tv në Sarandë Limos Didani raportoi se banorët i kanë pikasur autorët dhe i kanë ndjekur, por nuk kanë mundur ti kapin. OMONIA reagoi sot duke e cilësuar si provokim të rëndë ngjarjen, ndërsa shton se është nxitur nga motive raciste (lexo këtu).

Memoriali në fshatin Kranë është ngritur rreth 7 vite më parë dhe në përshkrimin e tij shkruhet se i dedikohet Thimio Lolit për pjesëmarrjen e tij në çlirimin e Maqedonisë greke nga pushtuesit bullgarë.

d.ba./b.ha.
Komento

Komente

 • Tirana: 04/12/2018 21:27

  Kur ska shte talle kujshite me shqiptaret se ska zote shpijet.

  Përgjigju
 • Proka: 04/12/2018 20:27

  Genjeshter e kulluar,e kane demtuar vete dhe fajin mundohen tua lene Shqiptareve. Politike greke,legena.

  Përgjigju
 • ardian: 04/12/2018 16:21

  Kete antishqiptar e vrau Sali Vranishti keta i ndertojn monument. Ka qene nje antishqiptar i deklaruar .

  Përgjigju