POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Rrezikoni jetën! Nëse pini pije me akull nëpër lokale, zbuloni arsyen

Foto ilustruese

Uji apo pijet e ndryshme shoqërohen me akull gjatë ditëve të nxehta të verës. Mirëpo, ndërsa ne ngutemi të blejmë ujin për të mos konsumuar atë të rrjetit publik, rrezikojmë që mikrobet apo infeksionet t’i marrim nga akulli.

                                                         

Sipas mjekëve infeksionistë bëjnë të ditur se javët e fundit ka raste të shtimit të hepatitit A, që përhapet më së shumti nga uji dhe hedhin dyshimet se shkak për shfaqen e tij është pikërisht akulli përgjegjës.

 

Meqënse, prodhimi i akullit me ujë të pakontrolluar, nuk është një problem i ri. Sipas një hetimi të Institutit të Shëndetit Publik, tre vite më parë, zbuloi se uji me të cilin ishte prodhuar akulli shfaqte shenja të “Steptokokut fekal”, gjë që tregon se, uji kishte ndotje nga ujërat e zeza ose ishte i ndenjur në depozita.

a.de./Shqiptarja.com
Komento

Komente

  • Qytetari: 10/08/2018 15:53

    Ky instituti lesh higjenes ku ka zbuluar nje dukuri te tille,perse lejon konsumim te ujit me akull te prodhuar me bakterje! Perse nuk ndalon prodhimin e nje akulli te till dheperdorim te tije ne lokale.Ky insitut preshi kujt i ankohet popullit per ta zgjidhur,krahes informacjonit qe aji jep duhet te mari masa per parandalimin e nje dukurije te till.Konsumatori eshte viktim e tregut spekullat

    Përgjigju