Rriten ndjeshëm rastet me COVID, 284 të infektuar në 24 orët e fundit! Mbi 1 mijë pacientë aktivë me virus

Rriten ndjeshëm rastet me COVID,  284 të infektuar në 24 orët e fundit! Mbi 1 mijë pacientë aktivë me virus

Spitali Infektiv

Janë rritur ndjeshëm rastet me COVID në 24 orët e fundit në vendin tonë. Nga 4,201 testime të kryera, kanë rezultuar pozitiv 284 persona. Fatmirësisht nuk është shënuar asnjë humbje jete.

Rastet pozitive janë  në këto bashki: 79 raste në Tiranë, 24 raste në Shkodër, 22 raste në Lezhë, 13 raste në Durrës, Fier, 12 raste në  Krujë, Kamëz, Kavajë, 11 raste në Korçë, Elbasan,10 raste në Vlorë, 8 raste në Lushnje, 6 raste Vau i Dejës, Malësi e Madhe, Peqin, 5 raste në Mat, 3 raste në Mirditë, Himarë, Tepelenë, Pogradec, Kolonjë, Poliçan, 2 raste në Sarandë, Gjirokastër, Përmet, 1 rast në Kukës, Has, Kurbin, Shijak, Rrogozhinë, Mallakastër, Konispol, Memaliaj, Devoll, Berat. 

Aktualisht janë 1,271 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.  Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 34 pacientë. Janë shëruar 33 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,503 që nga fillimi i epidemisë.  

Muaji Gusht do të jetë i hapur për vaksinimit antiCOVID për çdo qytetar +18 vjeç, ndaj Ministria e Shëndetësisë i bën sërish apel qytetarëve të vaksinohen sa në parë, për të mbrojtur veten dhe njerëzit e afërt dhe për të frenuar përhapjen e virusit të rrezikshëm.

"Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet. Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127", apelon ministria.

Statistika (11 Gusht 2021) 

Raste të reja ditore         284
Të shëruar në 24 orë       33
Të shtruar në spitale       33
Humbje jete në 24 orë     0
Testime ditore                 4201 

Testime totale             942,728
Raste pozitive             134,487
Raste të shëruara       130,503
Raste Aktive                    1,524
Humbje jete                     2,460 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve: 

Tiranë             543
Shkodër          223
Vlorë               150
Elbasan           134
Fier                  140
Lezhë              86
Durrës             83
Berat               48
Kukës              31
Gjirokastër       28
Korçë               36
Dibër                 13

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

FOTO/ Ky është Aqif Konesha, biznesmeni që mori 3 milionë euro tender nga Lefter Alla

FOTO/ Ky është Aqif Konesha, biznesmeni që mori 3 milionë euro tender nga Lefter Alla