Rriten të prekurit me COVID në Mal të Zi, gazetari për Report Tv: Qytetarët neglizhuan masat, turizmi në krizë

Pas shpalljes së përfundimit të pandemisë në Mal të Zi, situata nuk duket aspak optimiste sipas gazetarit, Ismet Kallaba. Rastet janë shtuar ndjeshëm, pasi qytetarët kanë neglizhuar masat. Ndërsa, turizmi e ekonomia po përballen me një krizë mjaft të rëndë.

Pas hapjes së Malit të zi, pas shpalljes së përfundimit të pandemisë, qytetarët e kanë neglizhuar. Nga pakujdesia, por edhe nga hapja e shpejtë sipas autoriteteve zyrtare kemi pasur një përkeqësim të situatës.

Kjo po reflektohet me shifrat e ditëve të fundit. Një prej arsyeve kryesore sipas autoriteteve ka të bëje me mos ndërgjegjësimin e qytetarëve, por lidhet edhe me kulturën tonë. Në Mal të Zi kemi një numër të madh të personave që nuk besojnë se situata.

Për momentin situata për sa i përket turizmit, ekonomisë është në një gjendje shumë të keqe, të pa lakmueshme. Plazhet janë të boshatisura dhe pothuajse gjysma e objekteve të hotelerive nuk janë hapur”, u shpreh gazetari, Ismet Kallaba për Report Tv.

d.ba./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se pandemia COVID-19 ka ndikuar në rritjen e çmimeve nëpër zonat turistike në vend?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Eugert Lazaj vrau veten! Flasin prindërit: U fiksua gjatë karantinës, thyente telefona, kërkoi grila të ngurta se thoshte ka njerëz jashtë shtëpisë!