Rihapet dosja 'Hajdari'! Berisha, Nano, Topalli e Klosi do dëshmojnë për vrasjen e Azem Hajdarit

Pas 17 vitesh nga dënimi në mungesë, Izet Haxhia truprojë i ish-presidentit Sali Berisha fiton të drejtën e rigjykimit nga drejtësia shqiptare, duke rihapur kështu të konsideruarën vrasja e shekullit, atë të ekzekutimit të deputetit Azem Hajdarit në vitin 1998.

Gjykata për Krime të Rënda ka pranuar kërkesën e Izet Haxhisë për hapjen e dosjes 'Hajdari' dhe procesi do të rinisë  në Gjykatë e Shkallës së Parë. Haxhia është dënuar me 25 vite  burg, vendim i marrë në mungesë të tij, autorësinë e të cilit nuk e ka prnauar asnjëherë.

Vendimin e rihapjes  së procesit avokati i Haxhisë, Bashik Nikolla e cilësoi të drejtë duke paralajmëruar se do të kërkojë lirimin e tij si dhe ballafaqimin me dëshmitarin e parë Sali Berishën që në atë kohë ka qenë President.

"Më në fund pas një kohë të gjatë vendoset një e drejtë procedurale në vendin e duhur. Gjykata në vendimin e sotëm, është në përputhje me konventën, që do të thotë se është e drejta e çdo të gjykuari të jetë në senacë. Ky është një vendim shumë i drejtë. Ky vendim e rikthen çështjen në Gjykatën e Shkallës së Parë.  Hapet e drejta për t'u dëgjuar. Kemi siguruar të drejtën të dëgjohemi. Provat janë materiale, tabulate, dhe dëshmitarë. Me të gjitha këto ne do të provojmë pafajësinë që i është faturuar të përfaqësuarit prej meje. Në krye të listës së dëshmitarëve që do të thirren është Sali Berisha", u shpreh avokati.

Në dokumentin e siguruar nga ReportTv pjesë e dëshmitarëve që kërkohen të pyeten janë 44, mes tyre edhe ish kryeministri Fatos Nano, ish kreu i SHërbimit Informativ Shtetëror, Fatos Klosi, ish-kryetarja parlamentit Jozefina Topalli dhe shumë gazetarë e politikanë të kohës.

Haxhia u dënua në prill 2002 nga Dhoma Penale Tiranë e më pas në qershor 2002 nga Apeli me 25 vite të formës së prerë në mungesë për vrasjen e ish deputetit demokrat Azem Hajdari.

Nga ai dënim e deri në Maj 2018 kur Izet Haxhia erdhi nga Turqia, ai ishte në arrati ku kërkonte rihapjen e procesit.

Përballja gjyqësore nisi së pari në Gjykatën e Tiranës aty ku gjyqtari Besnik Hoxha pranoi kërkesën e Haxhisë për rivendosje në afat.

Ndërsa këtë të hënë tre gjyqtarët e Krimeve të Rënda Dhimitër Lara, Nure Ndreni dhe Sokol Binaj vendosën të prishin dy vendimet që kishin dënuar Haxhinë për ta rihapur procesin me një tjetër trup gjykuese në Shkallën e Parë.

Ish-lideri i dhjetorit '90 dhe lëvizjes studentore, Azem Hajdari u vra më 12 shtator teksa dilte nga selia e Partisë Demokratike.

Për këtë krim u dënuan disa persona përfshi dhe ish truprojën e Sali Berishës, Izet Haxhia me 25 vite burg.

m.v./r.k./Shqiptarja.com
Komento

Komente

 • Saiqir tahiri: 18/03/2019 18:48

  Te thirret edhe fatos klosi se ai i furnizonte haklajt me informacion.e dinte mire ai gjarper qe azemi do vritej po nuk beri asgje per ta shmangur.eshte bashkepuntor i drejtperdrejte.kurse sa per ato qe thuhen se ka saliu gisht jane budallalleqe.saliu thjesht e perdori vrasjen e tij per grushtin e shtetit te 98. Ne menyre paradoskale saliu ia mori hakun azem hajdarit shumefish sepse dha urdher per zhdukjen e fisit haklaj.saliu mund te kete shume kusure po gisht ne vrasjen e azemit nuk ka.

  Përgjigju
  • Truth: 18/03/2019 22:39

   Askush nuk duhet te ket tagrin e te vertetes veç gjyqsorit, por esht e vertete qe lideri i opozites mund te vritet neper vendet e bites se trete dhe rusi, shik i kohes duhet hetuar per mosveprime, nuk ndodh qe kryetari i opozites apo nje person i rendesishem si azemi te vritet ashtu ne mes te tiranes

  • Pass: 18/03/2019 22:34

   Po ore po Azemi nuk ishte ne gjak me Hakljat perkundrazi ishte ai qe i dha kaseten plakut te haklajve. Hakljat kishin ardhe per Saliun, Azemi e hengri nga i pabesi e. Do gjithe shqiperia vetem djali I. Tij debil nuk e di.

  • Babalja: 18/03/2019 21:42

   O hale po ai salehu e nxorri ne prite Azemin, se Fatmiri kishte shku per per Salehun.

 • tropojani: 18/03/2019 18:25

  Mas vrasjes se azem hajdarit kush perfitoj me shum? *sali berisha dhe familja e tij dhe pd kush humbi me shum? *kundershtaret politik dhe familjet qe ai eshte ne gjak 1+1 bejn 2 per ata qe hajn bar gjith diten dhe nuk kan 2 class shkoll.

  Përgjigju
 • Jeton torre gjoleka: 18/03/2019 16:09

  O kryekrimineli salhe po të mblidhet litari o salhe GOMARI.

  Përgjigju
 • Izeti: 18/03/2019 13:38

  Po me Jaho Mulosmanin cdo te behet..

  Përgjigju